Кандидати за депутати без вратовръзка – кои са техните професии, занимания и каузи. Днешният кандидат за 51-вия парламент е Наталия Илиева от БСП.
„Рисуването е много трайно хоби. Изключително подходящо за хора с трудни професии, каквато е моята, защото аз 19 години съм работила като адвокат и от 2019 г. съм в Националното бюро за правна помощ като негов заместник-председател, а сега като председател“, обясни Наталия Илиева.
Откъде дойде тази страст?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
От един труден житейски период, по повод боледуване на моята майка, с която трябваше известно време да живеем сами, на едно място, за което аз казвам, че е моето място под слънцето. Това е българското китно село Енина, където е родното място на моя съпруг и където имаме една къща по-стара от Америка.
Наталия е изключително трудолюбива, изключително последователна и рисунките са нейните големи постижения, за човек, който не е професионалист. Има хора, които се отказват и хора, които остават до края. Тя е от тези, които ще остане“, казва художникът Иван Тафров.
„Зад мен това е моята шапка с моите ръкавици и карти от ателието. Един натюрморт, който наредихме на прима виста и стана много приятно. А дъбовата клонка, която съм си взела от едно друго хубаво място - на река Осъм. Това нещо съм го рисувала повече от 1 г.“, споделя Наталия.
Работата я свързва с други каузи.
„Напоследък виждам държавата да се справя например с домашното насилие, по което работя много активно повече от 3 г. По мое предложение успях с предходен министър на правосъдието и министър на вътрешните работи да подпишем един меморандум, разбира се съвместно с адвокатските съвети. Тези лица получават реални правни консултации в мига, в който са установени от органите на МВР. Меморандумът подписахме март месец 2023 г. За цялата година имахме 66 заявления лица желаещи да получат правна помощ. Сега в момента имаме повече от 80 заявления. Миналата година бюрото е постановило 33 000 постановления за плащане на правна помощ. Има групи хора, които не са обхванати от системата. Хора, които са с доходи над прага на бедност например. Тези хора не могат да получат правна помощ, а те не винаги имат средства“, обясни Наталия.
Тя показа и къде работи.
„Това е офисът на Националното бюро за правна помощ. Това е моето работно място от 2019 г. до този момент. През 2020 г. се случи една промяна в Закона за убежищата и бежанците, по силата на която представителите на тези малолетни и непълнолетни непридружени деца чужденци, които идват от Сирия, Афганистан, са адвокати. Те се грижат активно за техните интереси и им помагат по време на престоя им в България да се справят с живота, така да се каже. Така че по обувките им да не полепва прах. На много хора разказвам за един писател. Книгата се казва „Синурът на живите“ и това, което ме впечатли от първа страница, от предговора, а той е от друг български писател Никола Радев, който разказва, че биографията на Дончо Цончев не е подредена, но като се разхождаш из нея, по обувките ти не полепва прах. Много ми се иска народните представители, политиците в България така да си вършат работата, толкова чисто и почтено, че по обувките им да не полепва прах и по съвестта им“, казва Наталия.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK