Вече е ясен кандидатът за служебен премиер. Президентът Румен Радев се спря на зам.-председателят на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева.

Кожарева има срок до 19 август да представи състав на новия служебен кабинет.

Тя призова за време и търпение и не разкри имена. Посочи, че започва разговори както със сегашния кабинет, така и с други професионалисти.

Горица Кожарева не отговори на въпроса дали ще търси заместник на вътрешния министър Калин Стоянов, за когото има призиви от политически формации да бъде сменен. 

Според преподавателя по конституционен право Наталия Киселова Радев е избрал Кожарева за служебен премиер, защото е останала единствен възможен избор то списъка.

„Има един нюанс, който партиите не уловиха в края на миналия парламент, и президентът продължава да се възползва от тази възможност, а именно – той назначава с указ служебното правителство, но прехвърля отговорността на кандидата… За мен ще бъде много интересно какъв ще бъде съставът на това правителство – дали ще има приемственост, или ще има завой към някоя от партиите“, коментира Киселова.

По думите ѝ промяна във вътрешното министерство няма да има, ако бъде избран за служебен министър някой от заместниците на Калин Стоянов.

Преподавателят по конституционно право напомни, че освен вътрешният министър, важен фактор са правосъдният и министърът на отбраната.

„От политическа гледна точка не очаквам значителна промяна в начина, по който ще бъде структурирана властта, ако я гледаме по отношение на разпределение на определени политически центрове“, смята социологът Добромир Живков.

На въпроса каква предизборно кампания да очакваме той отговори: „Да си пожелаем честна кампания и нисък дял на купения и контролиран вот. Доста показателно е, че нашият изборен процес не е в едно здраво демократично състояние, а напротив. Затова фигурата на вътрешния министър придобива такава значимост“.

Живков изрази надежда също, че в тази кампания ще има уважения към политическия опонент и няма да се слиза на „махленско ниво“, което отказва българския избирател от това да упражни правото си на глас.

Според него в края на живота на 50-ото Народно събрание има опит за нормализация на отношенията между политическите формации.

Гледайте целия разговор във видеото!