Българинът Ясен Тодоров спечели голямата награда във фотографския конкурс на „Нешънъл джиографик” за 2018 г. Снимката, озаглавена „Нереално”, е избрана сред 10 хиляди кадъра от цял свят.
Ясен Тодоров е професор по цигулка в университета на Сан Франциско. Преподава и в три висши музикални училища в Китай. Изнасял е концерти на почти всички континенти, носител е на няколко международни награди. Освен музиката, важна част в живота му заемат още две страсти – пилотирането на самолет и фотографията.
„С фотография съм започнал преди 5 години. Имам мой собствен самолет, 1976 г. модел, „Пайпър уориър”, той е четириместен, с който съм летял стотици пъти из Щатите. Летейки над различни интересни места, реших да купя по-хубав фотоапарат. Трябват му на човек две ръце, за да го държи. И всъщност това е една от трудностите – докато лети човек със самолета си, да може за няколко секунди да оставиш контролата на самолета, да отвориш прозорчето, да щракнеш няколко снимки, които ти трябват”, разказа пред bTV Тодоров.
От птичи поглед Земята изглежда съвсем различно признава професорът по цигулка. Той подбира и по кое време на деня да снима, защото светлината също променя пейзажа, над който лети: „Най-трудната част от целия този процес е, когато хем снимаш, хем трябва да говориш с кулата, защото някой трябва да натиска и копчето, за да говоря с кулата, да координираш с тях”.
Снимката, за която беше отличен българинът, показва последиците от скандала „Дизелгейт” с немския автоконцерн, който е влагал софтуер в колите си, манипулиращ данните за произвежданите от тях вредни емисии.
„Повечето са почти нови или съвсем нови, никога некарани коли, са складирани на няколко различни места из Щатите. Едно от тези големи паркоместа е в пустинята Мохаве, която се намира на около 2 часа оттук, от Сан Франциско”, разказа Тодоров.
Той получава новината за престижната награда, докато е във въздуха: „Миналата седмица летях и снимах тук Северна Калифорния и получих имейл, докато летях със самолета си и видях вътре: „Поздравления! Вие сте награден!”.
Професорът обича да слуша музика, докато лети със самолета си и прави снимки. Търси най-интересните гледки и места, които да фотографира. Така в обектива му попадат димящите гейзери на националния парк „Йелоустоун” и дори военни бази.
Докато е в самолета, слуша Бах, Бетовен, Моцарт и Чарли Паркър. Отскоро българинът споделя фотографското си хоби и с публиката на своите концерти.
„Концертът свършва, хората остават в публиката и аз правя една презентация на сцената с моите фотографии и им разказвам за фотографиите”.
Засега професор Тодоров не планира завръщане в родината. Но с удоволствие би се отзавал на покана да изнесе концерт у нас.