Това са все още приказки, за да станат реалност трябва да се отрази в бюджетите – и на НОИ и в държавния бюджет, коментира бившият социален министър Иван Нейков в предаването „Тази неделя“ по повод индексирането на пенсиите. 

Почти от половината от парите за пенсии не идват от осигуровки, а идват от републиканския бюджет. Според него една от много некоректните мерки, която вече трета година се предлага, това е административното увеличаване на минималните пенсии.

„Проблемът е, че когато на един пенсионер пенсията не му стига да живее нормално, на тези хора трябва да се помага, но не чрез пипане на осигурителния модел, така обезсмисляме мотивацията на хората да работят и да се осигуряват“, посочи Иван Нейков.

По думите му помощта не върви по правилния начин. Това мнение сподели и бившият зам.-министър на финансите – Георги Кадиев. 

„Помагайте през социалното подпомагане на тези, които имат нужда, а не на всички“, призова той.

По думите му при детските надбавки също се случва това нещо – всички ще получат, независимо дали имат нужда или нямат.

В България има 120 000 души, които получават над 6000 лв. заплата. Те имат ли нужда от тези 40 лв., попита той.

„Смятам, че помощта е помощ, когато е целева и е насочена към конкретни хора“, каза Георги Кадиев.

Според Иван Нейков осъвременяването на пенсиите е много стара болка. По думите му парите ще дойдат от взетите заеми.

„Истината е, че се купуват избори с бюджетни пари – купуват се пенсионерите, купуват се родителите на деца, но това е фалшива справедливост, която по никакъв начин не помага на това общество“, коментира Георги Кадиев. 

„През цялото време имам чувството, че има две Българии – едната е на премиера Бойко Борисов, а останалата – на 7 млн. българи“, посочи Иван Нейков.