„Вносът на пшеница от Украйна е пренебрежително малък – 0,3% от българското производство. Той не пречи на нашите производители и не може да повлияе на цената“, коментира в предаването „Тази събота“ икономистът Георги Ангелов от „Отворено общество“.
По думите му пшеница стои в момента в складовете, защото производителите са се надявали на свърхпечелба, но цената в един момент цената е престанала да се вдига. Спечелили са тези, които са продали около октомври миналата година.
„Прогнозите, че Европа ще умре от глад и студ през зимата не се оправдаха“, коментира икономистът.
Според него при слънчогледа проблемът е, че ние не произвеждаме достатъчно, а имаме много предприятия, които произвеждат олио и го продават на световните пазари. Забрана за внос от Украйна може да доведе до недостиг на суровината.
„Забраната не може да вдигне цената, в световен мащаб цената на зърното и на царевицата пада. България е твърде малка държава, за да влияе на световните пазари“, коментира още Ангелов.
И според животновъдите вносът на украинското зърно е минимален и няма да повлияе на продукцията. Критични за бранша са високите цени на родните зърнопроизводители, които миналата година искат рекордните 700 лв. за тон и спират продажбата на зърно.