Световноизвестният хореограф Шамел Питс пристигна в София, за да направи премиера на танцовата постановка "Черна дупка". Шамел е преподавател в "Джулиард" и "Харвард", и е носител на множество престижни награди за хореография. 

Снимка: shamelpitts.com

 

Снимка: shamelpitts.com

Превръщане на емоции в танц. Себеоткриване. Общуване – не с думи, а с движения. Това се опитва да постигне танцовата техниката "Gaga", наричана още психология на движенията. От 90-те година насам тя е част основно от съвременните израелски танци, а неин създател е Охад Нахрин.

Шамел Питс прекарва 8 години в Израел именно като част от школата на Нахрин – "Батшева Денс Къмпани".

Днес поставя на сцена както негови хореографии, така и свои, за които е носител на престижната награда за принос в хореографията Princess Grace Award за 2018г.

Снимка: shamelpitts.com

 

"Мисля, че винаги съм имал какво да кажа, а изкуството е начинът, по който да го направя. Аз съм 30-годишен и си мисля, че ще танцувам вечно", споделя Шамел Питс.

Страстта му към танците се поражда в родния му дом в Бруклин, където майка му организирала постоянно партита. Желанието му за танцово съвършенство го отвежда до най-престижното училище за сценични изкуства в света – Джулиард.

"Влезнах в Джулиард благодарение на страста, труда, отдадеността и любовта ми към танца. Джулиард беше на няколко преки от гимназията ми. Всеки ден, когато отивах на училище, виждах Джулиард. Беше като една планина пред мен, която искам да изкача. Това беше мечтата ми тогава и аз имах много ясна идея за пътя, по който трябва да мина, за да я постигна. Това се случи и съм много благодарен", разказва хореографът.

Снимка: shamelpitts.com

От 2015-та година насам Шамел създава трилогия танцови спектакли с послания. "Черна дупка" е последната част, в която той използва космическия феномен като метафора, за да изобрази идеята си за среда, в която всеки може да се себеизрази.

"Този проект е с три различни черни изпълнители. Един от тях е от Южна Африка, Марели е от Бразилия, а аз съм от Бруклин. Три различни нюанса на черните хора. Виждам много общи неща по между ни, но също така виждам и различията ни. Мисля, че част от идеята за "черна дупка" е да създадем място, където хората да ни виждат като индивидуални личности, но и като различни хора, които се събират, за да създадат среда, в която всички ние да можем да живеем и работим заедно", разказва Шамел.

Снимка: shamelpitts.com

 

Снимка: shamelpitts.com

Днес той е преподавател в същото училище, където е мечтал да учи – "Джулиард", и асистент по сценично представяне в "Харвард". Това, което преподава на своите ученици, обаче е не просто танц.

 

Снимка: shamelpitts.com

Снимка: shamelpitts.com

"Съветът ми не само към тях, но и към всички хора е да слушат телата си, да им се наслаждават, да ги уважават, да останат отворени към света и към това, което е около тях. Да пропълзяват малко по малко всеки ден. И да танцуват – това е най-хубавото нещо. Това е най-добрата комуникация. Най-доброто физическо преживяване. Най-добрият начин, по който ние можем да се научим да слушаме и да се грижим за себе си и за света, от който сме част", казва Шамел Питс.

Снимка: shamelpitts.com

 

Снимка: shamelpitts.com

Премиерата на танцовия спектакъл "Черна дупка" ще се състои на 24 септември в театър "Азарян" в София.