Реаниматорите ще са първите, които ще преминат обучение как се оказва първа помощ по въздуха. Обучението на медицинските екипи започва още следващата седмица. Това обяви началникът на ВМА и главен лекар на въоръжените сили ген. Венцислав Мутафчийски пред bTV.

Той обясни, че именно те са най-подготвени да се справят с поддържане на жизнено важните функции при пострадал човек, имащ нужда от помощ, което е и много важно при спасяване с хеликоптер. 

Планира се да имаме 6 хеликоптера за цялата страна, които ще са много добре оборудвани. Това ще позволи да се стига за 30 минути до болница. В тях ще има един лекар, медицинска сестра и ще се превозва един пациент. Предвижда се подготовка и как да се прецени при много пострадали кой има най-голяма нужда от авиомедицинска евакуация.

Във ВМА вече съществува програма за обучение за бъдещи лекари и медицински сестри за оказване на помощ по въздух. Ген. Мутафчийски уточни, че ще се преценява и дали медиците са годни за работа в хеликоптер, понеже има особености. С това ще се занимава специална комисия.

Началникът на ВМА добави, че площадите за кацане се уточняват, като здравният министър не случайно посещава различни здравни заведения в последните дни.

Спешната медицинска помощ, изпълнявана по въздух, ще бъде заплатена от държавата и ще е достъпна за всеки гражданин абсолютно безплатно.