През изминалата седмица отбелязахме осезаем ръст на случаите на коклюш у нас.

Защо заболяването се завърна, кои хора са най-уязвими и каква е картината в световен мащаб?

Ръководител на лаборатория в Берн и експерт по безопасност на ваксините Аспарух Илиев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите на Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините и ръководител на лаборатория в Берн, в Европа навсякъде има осезаемо покачване на нивото на коклюш.

„В Германия например в първите четири месеца от годината, до момента имаме толкова случаи, колкото за цялата минала година. Документирани са около 900 случая. Коклюшът в по-малки количества, винаги е съществувал“, подчерта експертът.

Той съобщи, че за момента Хърватия е държавата с най-много документирани случаи на заразата.

Снимка: Getty Images

„В Хърватия има над шест хиляди документирани случая. Причините са много комплексни. Една от тях е, че имаме намаляване на ваксинационното покритие в цяла Европа. Също така ваксината за коклюш отслабва с времето“, обясни Аспарух Илиев.

„Имаме рекордно ниско ваксиниране на много деца в Европа. А за да успеем да ограничим тези заболявания, трябва да имаме много висок процент на ваксинация. В момента в много държави имаме пропуски на ваксинирането“, добави той.

Експертът обясни, че трябва да правим разлика между детските ваксинации и ваксинациите при възрастни:

„Срещу коклюш се ваксинират както децата в ранна възраст, така и на всеки десет години се налага реваксинация при възрастните.“

Снимка: Getty Images

Според Аспарух Илиев задължителната ваксинация няма да помогне да се постигнат по-добри резултати.

„Най-уязвими са пеленачетата. Проблемът е, че ако те се заразят, заболяването протича с температура, но без кашлица. Много често започва с внезапно задушаване. Ако едно новородено се зарази с коклюш, рискът за тежко протичане е много висок. Хубаво е в първите два, три месеца след раждането на бебетата, да не се целуват и прегръщат постоянно. По-добре е да се спазва дистанция“, поясни експертът.

Снимка: Getty Images

По думите му ваксинираните хора, които се разболяват от коклюш, боледуват значително по-леко. Прогнозата е, че със затоплянето - случиате на коклюш вероятно ще намалеят.

Той коментира и мерките, които България предприе, за да се ограничи разпространението на заболяването:

 „Това, че държавата поема разходите са ваксините е изключително важно, тъй като говорим за суми, които не са по джоба на всеки. Това е най-правилната политика.“