В студиото на bTV тази сутрин тази гостуваха баща и син – доц. Ангел Кунчев, който беше обявен за "Лекар на годината" за 2021 година от Българския лекарски съюз, и д-р д-р Тодор Кунчев, който е определен за най-обичания лекар за 2021 г. - според допитване до пациенти в платформата "Супердок".
Те споделиха откровени моменти от своето ежедневие и разкриха, че признанието е един от двигателите, които ги държи в професията въпреки трудностите.
„Баща ми и майка ми се опитаха да ме отклонят от лекарския път, когато в края на гимназията обявих, че съм се насочил към тази професия. Може би с право, но не успяха“, разказа д-р Тодор Кунев.
„Не мислех, че това е най-доброто, което човек може да направи за себе си. Тази работа е доста трудна и отговорна. Ако човек иска да се пести и да живее по-спокойно, по-добре да не става лекар“, обясни доц. Ангел Кунчев.
Д-р Тодор Кунчев призна, че е имал своите лоши моменти – в пандемията от COVID-19 и при сблъсъка с реалността за болничната медицина у нас. Тогава решава да избере компромисен вариант – да работи амбулаторно и „по собствени морални правила“.
„Това успях да го осъществя. Към момента помагам на по-малко хора, но доста по-ефективно“, обясни той и допълни, че доста по-леко е преминал през периода на пандемията.
„За кратко бях в COVID-отделение. Баща ми отнесе повечето негативи. Проблемът тогава не беше работата, а отговорът на обществеността към това, което се случваше. Разочарованието дойде от там. Увещавах и баща ми да се оттегли. Всичко вече е зад нас“, обясни Тодор Кънчев.
„Съпругата ми е микробиолог. Тя също беше ангажирана с непрекъснати изследвания. Рядко се засичахме вкъщи. Бяха времена на изключително натоварване“, допълни доц. Ангел Кънчев.
„Не бяхме преживявали такъв стрес – и за здравната система, и за обществото, сложи се спирачка на обществените дейности, бизнеси бяха занулени в целия свят. Такова извънредно събитие стига за един професионален живот“, каза още той относно пандемията.
Съпругата на д-р Тодор Кунчев пък е гастроентеролог, но семейството активно се опитва да избяга от професионалните си теми, когато е у дома.
„Достатъчно врим в ежедневието в тази работа и са необходими ниши, в които да се скрива и да се отдава само на приятното“, посочи доц. Кунчев.
За Великден и за Коледа всички се събират заедно, опитват се и заедно да организират някои пътувания. Синеморец е едно от любимите им места.
Има твърдения, че най-вкусната банска капама е приготвяна от доц. Кунчев, но специалистът призна, че синът му вече го надминава в кулинарията.
„Цяла България знае тази рецепта. В кулинарията обаче трябва много любов и да не се бърза. Тя не признава стрес“, каза доц. Кунчев.
Д-р Тодор Кунчев пък приготвя традиционна тайландска супа с морски дарове.
„Готвенето ми дава искрено удоволствие. Не мога да го сравня с нещо друго. Тогава забравям за всичко и се изчиствам от негативното в ежедневието“, разказа неврологът.
Всяка година той отива на Бъндеришка поляна над Банско, за да работи като лекар на терен.
“Това е сезонна работа, която започнах преди 4 години. Хората там са невероятни специалисти, които имат тежки задачи за изключително малко пари. За жалост още в първия ми ден работен ден имаше смъртен случай“, коментира д-р Кунчев.
Според доц. Кунчев пикът на грипа вече преминава. „Данните от миналата седмица показват пречупване на кривата - средно за България. В някои райони все още може да има ръст, но нещата отиват към завършек“, обясни той.
„Заболяемостта върви надолу и започваме да се посвещаваме на другите болести, с които сме свързани. Сега наблюдаваме варицела и скарлатина, а след това ще дойдат летните вирусни инфекции. Винаги сме живели заедно с микроорганизмите и ще продължим да го правим“, каза още той.
Какво още споделиха доц. Ангел Кънчев и д-р Тодор Кънчев – чуйте във видеото.