Изборите - първа точка в дневния ред на България. Стават ясни основните опоненти в президентската битка. Инициативен комитет от 189 души издигна Румен Радев и Илиана Йотова за втори мандат.
Радев пожела за свой опонент на вота Бойко Борисов.
“Mисля, че е крайно време г-н Борисов да престане да използва своята партия като щит и да защити честта ѝ като се кандидатира за президент“, заяви той.
„Приемаме, че с Радев излизаме, разделяме народа на две, мразим се не се обичаме“, отговори бившият премиер.
Борисов не се кандидатира, а ГЕРБ застана зад кандидатурата на ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Ананстас Герджиков.
„Надявам се да мога да убедя българите, че съм обединителят около националния идеал“, каза той.
На 14 ноември България за първи път ще избира едновременно парламент и президент. Погледнахме в новата ни история, за да си президентите, които сме избирали до тук.
През 1990 г. Великото Народно събрание избира Желю Желев от СДС за първия български демократичен президент, а в началото на 1992 г. Желев се явява на избори. Гласуването е в два тура. Желев побеждава подкрепения от БСП Велко Вълканов.
Пет години по-късно кандидат на Обединените демократични сили е Петър Стоянов. Основният му опонент на вота е Иван Маразов от обединението на социалистите "Заедно за България". Печели Стоянов. 1997 г. е година на протести и инфлация. Ролята, която Петър Стоянов изиграва в кризата, акумулира обществено доверие и вторият му мандат изглежда предизвестен. Дни преди изборите обаче в дебат по bTV Петър Стоянов вади секретен доклад за корупция срещу Богомил Бонев, бивш служебен вътрешен министър, тогава негов опонент в изборите.
“Има групировка, която се ползва с протекции на високопоставени политици и висши служители на държавната администрация и чрез Богомил Бонев успява да овладее ключов пост в управлението на страната", казва той тогава.
До последния момент в студиото очакват и кандидата за президент на БСП Георги Първанов. Той въобще не се явява и печели изборите. Така започва първият мандат на Първанов като държавен глава. През 2006 г. се кандидатира за втори път:
"Убеден съм че промяна от типа на принципа - Стани да седна няма да върне доверието на гражданите", заявява той.
Втория мандат взима от кандидат, който изненадващо стига до балотажа - лидерът на Атака Волен Сидеров.
На следващите избори през 2011 г. кандидатът на социалистите е Ивайло Калфин, а ГЕРБ вече са основен играч на политическата сцена и управляват страната. Бойко Борисов избира да остане премиер. Срещу Калфин партията му издига тогавашния министър на регионалното развитие Росен Плевнелиев и той печели.
На следващите избори, през 2016 г., социалистите предприемат неочакван ход - подкрепят чисто новия за политиката Румен Радев. Военният пилот е издигнат от инициативен комитет, оглавен от Стефан Данаилов:
ГЕРБ избират срещу Радев да изправят тогавашният председател на Народното събрание Цецка Цачева:
По време на кампанията изследванията на електоралните нагласи дават превес на Цачева. На балотажа обаче побеждава Радев, а ГЕРБ понасят първата си загуба:
Последните избори са само началото на острото противопоставяне между президент и правителство. През изминалите пет години Радев и Борисов си разменят тежки обвинения и дори обиди. И така до днес, когато Радев се кандидатира за втори мандат, а Борисов подкрепи ректора на Софийския университет за негов опонент.
„Преди пет години Борисов се скри под полата на Цецка Цачева, сега под тогата на ректора“, заяви Радев, а Борисов му отговори, че не може да се разправя с „душевно болен човек“.
В този тон започва обратното броене до старта на предизборната кампания. До ректора в битката за „Дондуков“ 2 застава жена, но не в пола, а под пагон. Кандидатът за вицепрезидент, подкрепен от ГЕРБ, е полк. Невяна Митева - ПР на ВСС, под ръководството на Румен Радев.