Войната за паркоместа се ожесточава все повече. Оказва се, че при 30 000 места в столицата, талоните за паркиране за хора с увреждания са 28 000. Число, което предполага доста злоупотреби. Каква е обаче ситуацията - разказ от първо лице.
Срещаме ви със Сейхан Ибиш. Той живее в столичния квартал „Овча купел“ и въпреки своята инвалидност, шофира активно и се сблъсква с нарушители всеки ден.
Сейхан живее на настоящия си адрес от година. За това време получава инвалидно паркомясто и редица трудности.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Гумите се забиват в паветата и аз имам опасност да се обърна. Втората трудност, която имам е, че паркирам колата срещу движението и има риск някой да ме удари. Отзад градинката, която виждате е на планини, така да се каже. Аз няма как да спра правилно, както си е по закон“, казва Сейхан.
За Сейхан Ибиш е ежедневие да срещне нарушители, паркиращи на инвалидни места.
„Наскоро ми се наложи да отида до една институция и имаше едно инвалидно паркомясто, но отгоре беше спряла кола, която нямаше талон. Спрях до жената вътре и я помолих дали може да освободи мястото, тъй като аз имам нужда от него и не мога да сляза. Тя ми отговори: „Защо да го освобождавам?“. Аз съм спряла тук, това е моят блок, в който живея и няма да се преместя. Тази жена видимо не е инвалид, не е човек с увреждания“, разказва той.
За да се избегнат ситуации като тази, Центърът за градска мобилност опитва да приложи съответните наредби.
„Лицето с увреждания, трябва да присъства при паркирането или при отпаркирането. Служителите на ЦГМ контролират времетраенето до 4 часа, както и валидността на картите за преференциално паркиране“, казва Емил Коларов, зам.-директор на дирекция „Паркиране и мобилност“, ЦГМ.
Талоните за преференциално паркиране са законовото улеснение за шофьорите с увреждания. Срещу своето телково решение те кандидатстват в бюрото за социални услуги в тяхната община. Оттам подават одобрените към Центъра за градска мобилност, които издават т.нар. син талон и го изпращат отново към районната община. От тук нататък започват злоупотребите.
„Даже съм донесъл няколко от отнетите карти, които са манипулирани или иначе казано фалшифицирани. Ползват се карти на починали лица, с изтекъл срок на годност. Тези типове нарушения са ежедневни, непрекъснати, постоянни“, посочва Емил Коларов.
За 2024 година установените случаи на неправомерно ползване на талоните са 500. Сред нарушенията са и ползване на талоните от роднини, както и на фалшификати.
Именно заради войната с фалшиви талони се появиха съмнения в реалния брой на нуждаещите се. След наше запитване към Министерството на здравеопазването стана ясно, че данните си съответстват.
За последната година в София са издадени 27 938 телкови решения, т.е. броят на издадените талони отговаря на телковите решения. Няма гаранция обаче, че всички хора с увреждания ползват лично издадените талони.
„На нарушителите се съставят съответните фишове, които съгласно Закона за движение по пътищата са в размер на 200 лв.“, обясняват от ЦГМ.
Липсва статистика колко от издадените 28 000 талона се ползват изцяло от хора с увреждания. Факт е обаче, че злоупотребите чакат на всеки ъгъл. Когато приключихме своята обиколка със Сейхан Ибиш, на неговото инвалидно място ни чакаше нарушител.
„Току-що това видях и затова се замислих и се качвам, за да се преместя“, отговаря ни момичето.
Освен големите проблеми с възпитанието и нарушителите, Сейхан се сблъсква и с най-ежедневни трудности.
„Тези инвалидни места може да се чистят и да се освежава маркировката. Второто нещо, което бих предложил е да се постави още един знак и със стрелки да се отбелязва къде е началото на инвалидното място и къде е краят на инвалидното място. Този знак в много случаи те не го виждат“, разказва той.
Дори да не поправят инвалидното му място, Сейхан Ибиш се надява неговият случай да послужи за червена лампа, както за институциите, така и за нарушителите без сините талони.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK