Д-р Пламен Димитров, психолог: Думите на 2024 г. са фрагментация, поляризация

По думите му от хилядолетия българинът има натрупан несъзнателен опит, който би могъл да бъде определен като „депресивен реализъм“

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  10:09 ч. 28.12.2024 г.

Думите на 2024 г. са фрагментация, поляризация в крайните ѝ фази. Заради сблъсъци на идеологии, културни модели, светогледи. Това заяви в предаването „Тази събота“ психологът и екзистенциален терапевт д-р Пламен Димитров. По думите му се опитваме да се поляризираме и да се поставим един срещу друг. Надява се през 2025 г. в обществото да има смислен диалог.

„Хилядолетна тема е как човечеството се опитва и прави стъпки към очовечаването си, да преодолее тази защита, защото поляризацията, фрагментацията, противопоставянето са примитивен механизъм за защита. Когато хората са тревожни, фрустрирани, и в същото време трудно се обединяват, нямат доверие помежду си, те се разцепват на групи“, заяви Димитров.

Той заяви, че за всеки има отделно събитие на годината. За него е изненада как в голямо европейско изследване българите единствени са познали резултата от изборите в САЩ.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По повод скорошно проучване, в което българите определят изминаващата година като лоша за България и света, но добра в личен план, д-р Димитров заяви, че обяснението е дадено отдавна, като направи препратка към творчеството на Йордан Йовков и Елин Пелин.

„Истината е, че българинът много добре използва издръжливостта си. Тя е изключително укрепен, здрав ресурс в дълбините на нашето подсъзнание. Българинът се оправя сам и с най-близките хора“, казва д-р Димитров. По думите му от хилядолетия българинът има натрупан несъзнателен опит, който би могъл да бъде определен с архетипното название „депресивен реализъм“. „Това е зрялата позиция в един разцепен шизопараноиден свят“, добави психологът.

Димитров смята, че корупцията (покварата) е функция от егоистичната нагласа, която постигаме, когато не сме способни да решаваме съвместно, заедно, общи задачи и цели.

„Затова за мен думата е поляризация. В нашето общество губим много от потенциала, от възможностите си, именно затова, че не успяваме да намерим пространства за диалог и солидарност. Вместо това се цепим, от това умира доверието“, казва Михайлов.              

Повече вижте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK