От най-малките видове, до широките гледки и красоти, българската природа винаги има с какво да ни изненада и възхити. В това се убеждава и новозеландецът Райън Уард.
„Природата е изключително разнообразна, много различни животни и определено има какво да се види“, смята той.
Райън посещава България по покана на своя приятелка и му прави впечатление състоянието на околната среда.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Няма много боклуци тук, не съм видял тежко замърсяване, груба сеч. Хубаво е да видиш подобни планински места, в които има и културен и природен туризъм“, казва той.
На въпрос как Нова Зеландия се справя с опазването на чистотата на околната си среда, Райън отговори, че политиката и отговорността на гражданите вървят ръка за ръка.
„Накъдето и да погледнеш има добро събиране на отпадъците, добра система за рециклиране“, обясни Райън.
„Имаме дори агенции за доброволци, които са ангажирани с горите и националните паркове“, добави той.
Примерът на Ана Антимо е по-различен. Тя е мексиканка, женена за българин, които в момента са със семейството си в Калифорния. За известен период от време живеят в България и ежегодно гостуват тук.
„Имате прекрасни местности, както за изкачване, така и за плуване, за дейности на открито. Има много малко зони, в които виждаш струпване на боклуци понякога“, смята мексиканката.
Ана Антимо разказва още, че в Калифорния, за опазването на природата основно се грижат доброволците.
„Калифорния е огромен щат, наистина огромен и е трудно да се поддържат всички райони“, споделя Ана.
„Брегът е защитен, има много доброволци и благодарение на тях е чисто“, добавя тя.
Чужденците от този репортаж показват, че нашата природа по нищо не отстъпва на световната, но това, което можем да подобрим е не само да пазим, но и да изчистим ненужното.
Добра стъпка в тази посока са инициативи, каквато е „Пиринско чисти планини“, която за втора поредна година, през почивните дни на август, обхваща шест локации в Пирин планина.
Защото красотата на нашата природа зависи и от нас.