Алпинистът Атанас Скатов тръгна към поредния си връх. Той се казва Кангчендзьонга и е труден не само за произнасяне, но и за изкачване. След шест покорени върхове над 8000 метра височина той е седмият от общо 14 на планетата.

Екип на bTV се срещна с алпиниста в деня преди да тръгне към поредното изпитание. 

Пред карта на Непал с всички осемхилядници и маршрутите към тях Атанас Скатов ни показва новата си цел – връх Кангчендзьонга. До поредната експедиция, в която ще участва заедно с още 20 алпинисти от цял свят, остават броени часове.

„Много алпинисти го смятат за един от най-трудните. И най-вече разстоянието от последен лагер до върха е много голямо. Това го прави изключително труден, защото в деня на атаката трябва да изминеш много положителна денивелация, и то по тежък терен”, обясни Скатов.

През есента на 2015 г. Атанас Скатов започва своя проект за изкачване на 14-те осемхилядници на планетата без кислороден апарат. До момента е стигнал върха на 6 от тях, остават 8.

„Правя този проект, защото проверявам определен режим на хранене. Осма година не консумирам животинска храна, защото това е свързано с опазване на природата на нашата планета, това е основната мотивация”, споделя Скатов.

Той не приема клишето, че покорява планината, а напротив – тръгва смирен към поредния връх.

„Ние не можем да я покоряваме планината, можем само да се молим да те допусне до върха. Интересно е за Кангчендзьонга е, че не е хубаво да заставаш на самия връх, а 3-4 метра под върха да спреш. Той е изключително свещен връх, на границата с Индия, като от индийска страна е забранен за изкачване,защото е свещен. От непалска страна е разрешено, но не е хубаво да заставаш отгоре на самия връх, защото там живеят боговете”, допълни Скатов.

До края на годината алпинистът планира нова експедиция до Пакистан.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement