„В момента рафинерията постига доста добри финансови резултати, работи изключително успешно сега, има много сериозен износ. По официални данни от неодитирания отчет от средата на 2023 г. – над 3,3 млрд. лв. са приходите за половин година. Кой ще е следващият купувач зависи как ще се реализира процесът.“

Това коментира по повод продажбата на „Лукойл Нефтохим“ бившият министър на енергетиката Александър Николов.

По думите му цената на рефинерията зависи най-вече от продавача и купувача.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Зависи от регулаторната рамка и начина на работа на конкретния пазар и достъпа до определени пазари. Поради това, че рафинерията е пряко свързана със санкционни механизми от страна на ЕС към Русия, има огромна въпросителна за това какви ще са приходите в бъдещи периоди, след това т.нар. множители за това колко пъти трябва да се умножи печалбата, за да се стигне до конкретно число за сключване на сделка. Цифрата може и да е 7 млрд., ако един потенциален купувач реши да я купи на тази цена“, каза бившият министър.

Според Николов ефектите върху бюджета на България през „Лукойл Нефтохим“ са много сериозни. 

„Дружеството е изключително важно за цялостното функциониране на икономиката на България, през него може да се провеждат неформални политики за това как функционира един или друг сектор и е изключително важно и за индустрията“, посочи той.

По думите му в процеса на продажба на рафинерията трябва да има сериозна политическа воля и прозрачност.

„Надявам се да не се стига до това да се говори кой е потенциален купувач или не, а да се наблюдава как се случва това нещо. Важно е дали държавата ще използва всички контролни механизми по време на този процес и след него. Замерянето със знамена, имена или фирми не е полезно за никой“, добави бившият енергиен министър.

Според Александър Николов, ако „Лукойл“ стане държавна собственост и не се управлява ефективно, със сигурност ще има отражение върху цените на бензиностанциите.

„Не се обявявам категорично против или за подобно нещо, особено на фона на това, че активът може да бъде много печеливш, но поставям под въпрос експертизата и най-вече политическата воля на хора, които ще седнат върху няколко милиарда приходи и разходи. Говорим за хора, които трябва да имат воля да не се чупят на между 12 и 15 млрд. лв. разход годишно“, обясни той.

„Ако дойде компания, която разполага с по-добри инструменти за доставки на евтини основни продукти, преработка и продажба и държавата наложи контрол – може и да се отрази и позитивно. Може да има по-високи приходи като акцизи и ДДС или да има по-ниски цени на бензиностанцията“, добави Николов.

Еврозона

По думите на Николов в момента България има уникален шанс да хване „последния влак за еврозоната“.

„Ако си представите догодина, че Европа ще се събуди след тежка рецесия, в която ще изпадне Германия, и ние като директен партньор да не мислите, че структурата на следващия бюджет ще е много по-лесна или дефицитът ще е по-нисък с тези меко казано неразумни разходи. Ако си свършим работата сега, ще има изключително позитивна 2025 и 2026 г. Ако решим да си купуваме гласоподаватели или да си говорим празни приказки в парламента или регулаторни органи, ще си купим бедствия занапред“, отбеляза Александър Николов.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK