Бременните жени имат право да са добре информирани. Това заяви адвокат д-р Мария Петрова, която е едновременно лекари и юрист по образование. Освен това тя е носител на престижната награда „Дело на годината“, заради медицински казус свързан с пропуски в диагностиката и проследяването на бременните жени в България.  

„Това е едно съдебно дело, което стана обществено достояние и аз се радвам за това.  Вярвам, че то е от полза, макар моята доверителка да не желае никаква публичност по тази тема. Радвам се, че съдии от Европейския съд и от Конституционния съд, както и мои колеги, са били в журито и са видели, че видели смисъл в това всяка една бременна жена да бъде добре информирана за възможностите за пренатална диагностика и да може да вземе своето решение“, обясни д-р Петрова.

Конкретният съдебен казус е показателен за това, как информирания избор е бил пренебрегнат и жената ражда дете с синдром на Даун. Става дума за генетични изследвания с грешен резултат, на които много лекари по веригата са се доверили, без да извършат по протокол щателни прегледи. Накрая се е стигнало да резултат, който категорично не е бил желан.

„Понесохме обществено линчуване, че всяко едно дете заслужава да бъде родено, да бъде отгледано с обич. Никой от нас не оспорва това право. Но преди да дойде това право, е правото на бременната жена да знае дали нейното дете е носител на някакви генетични увреждания“, категорична е адвокат Петрова.

По делото е констатирано неспазване на медицинските стандарти по генетика, както и други чисто процедурни пропуски свързани с начина на съхранение и транспортиране на пробата, както и с начина по който е била уведомена жената.

Установените пропуски били твърде много и затова делото било от такава важност. Сега адвокат Петрова очаква да се подобри и регулацията, за да не се стига до нови дела от този тип, както и да могат да се раждат повече живи и здрави дечица.

bTV потърси мнението и на ответната страна по съдебния казус. „При отразяването на бременността няма отразено становище от наблюдаващите лекари, защо има разминаване в резултатите от генетичните тестове, показващи женски генетичен пол и описания от ехографските изследвания мъжки пол. Бременната жена също не се е свързала с лабораторията за изясняването на това обстоятелство“, се казва в писмен отговор от болницата.

От лечебното заведения считат, че няма грубо нарушение на добрата лабораторна практика от  страна на лабораторията. Имало обаче преки доказателства за липса на добра комуникация и оценка на наличната медицинска документация и лабораторни изследвания при проследяване на бременност извън СБАЛАГ „Майчин дом“.

Вижте какво още каза адвокат Мария Петрова във видеото.