В отношенията между Северна и Южна Корея беше постигнат исторически пробив. Севернокорейският лидер Ким Чен-ун обеща на южнокорейския си колега Мун Дже-ин, че Пхенян ще закрие основния си полигон за ядрени тестове „Пунхери“ и ще уеднакви часовото си време със Сеул. Така към немислимото доскоро ядрено разоръжаване бе направена първата сериозна дипломатическа крачка. Смята се, че КНДР все още няма готови ядрени бойни глави, но разполага с няколко вида ракети с голям обсег, като например ракетата „Хвасон-14“, чийто радиус на действие е до 10 хил. километра.

Вижте повече във видеото:

В предаването „Тази сутрин“ по bTV журналистът от БНР Мая Бонева, която е специалист по темата, коментира, че за Азия е много важно да се следват знаците. „Азия е метафора“, посочи тя. За да се стигне до последните новини, двамата лидери – на Северна и на Южна Корея, „бяха добронамерени и доброжелателни“, посочи тя.

Снимка: bTV

Според мен Ким Чен-ун положи основа, която дава повод днес да бъдем много щастливи, каза Бонева.

Действително срещата между Ким и Мун беше историческа и „е качествен прелом спрямо една ситуация, която беше буквално преди броени месеци“, когато се говореше кога и как ще започне нова война и че това е една от най-опасните точки на напрежение, каза специалистът по Източна Азия проф. Нако Стефанов. 

Снимка: bTV

„Мисля, че това действително е крачка в много правилна посока – че с тази среща падна напрежението и се открива посока за създаването на една единна Корея по формулата „една държава – две системи“. Това е много благоприятно за самия регион на Източна Азия, но и за световния мир и може само да се приветства“, добави Наков.

Според Людмил Костадинов, основател на българския кръжок на изучаване на идеологията за самостоятелно развитие на КНДР (Чучхе), действително най-хубавото, което може да се случи на корейците, е да има мир. Той обаче не смята, че промяната у Ким е толкова бърза или коренна – тази възможност е съществувала през целия период на развитие.

Снимка: bTV

Бонева изтъкна, че Ким е човек от ново поколение, Мун пък е с корени от Северна Корея. „Те и двамата в правилното време проявиха мъжество и кураж и дадоха да се разбере, че може миналото да остане в миналото и да се гледа напред в бъдещето“. По думите ѝ обаче е твърде рано да се говори как би изглеждала обединена Корея, напротив, дълго време ще има разговори, за които няма и да разберем.

Несъмнено това ще бъде труден процес, добави проф. Стефанов, като напомни, че не знаем и позицията на САЩ. Когато говорим за денуклеаризация на Корейския полуостров, става въпрос не само отказ от ядреното оръжие в КНДР, но отказ от ядрено оръжие и на американските части в Южна Корея. В самата Южна Корея има среди, които са против и това не трябва да се забравя, добави той.

Снимка: bTV

Костадинов призова за оптимизъм, „въпреки че досегашния опит на споразумения по ядрени програми не предполага чак такъв оптимизъм“.

Според него очевидното желание за мир идва от КНДР, но такова има и в Южна Корея.

Компромис правят и двете страни, добави проф. Стефанов.

Вижте целия разговор във видеото: