ПП-ДБ няма да участва в управление, ако следващият премиер не е независим и равноотдалечен от политическите сили - с профила на Мишел Барние във Франция или Марио Драги в Италия. Това заяви в предаването „Лице в лице“ един от лидерите на коалицията Асен Василев.
По-рано днес председателят на ГЕРБ Бойко Борисов обрисува представата си за следваща редовна власт, като включи „сглобката“ (ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС), както и ИТН и БСП. Василев обаче повтори думи на Кирил Петков – че ПП-ДБ не вярва на ГЕРБ и начерта профила на следващия премиер. От коалицията вече са заявявали, че той трябва да е икономист или юрист. Министрите пък трябвало да подбере сам, добави Василев.
Бившият вицепремиер и финансов министър настойчиво отказваше да отговори на въпрос защо ПП-ДБ е изгубила над 300 хил. гласа на последните избори. Вместо това изброяваше успехи, които приписа на финансовата политика на ПП, но не били отразени подобаващо в медиите. Сред тях вдигане на средната заплата до ниво само 7% по-ниско от това в Гърция, най-нисък дълг като процент от БВП, изкачване до предпоследно място в Европа като индивидуално потребление на домакинствата.
”Ако гледате в криво огледало, няма как да вземете правилни решения‘‘, каза той за избирателите.
Друга причина за загубата на гласове според него е „грозна, наситена кампания“, която сега е срещу хора, които пречат на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, а не толкова срещу ПП-ДБ.
По повод Пеевски той каза, че при последната редовна власт той и колегите му в ПП-ДБ не общували с него, а ако били "като залепени", какъвто израз използва водещата Цветанка Ризова, то кабинетът е щял още да е на власт.
Василев не припозна целта, посочена от "Да, България" - на предстоящите избори коалицията да повиши резултата си със 100 хил. гласа, като вместо това за приоритет посочи да бъде представена ясна перспектива за бъдещето на страната.
Според Василев през есента България ще покрие инфлационния критерий за еврото и то може да бъде въведено от 1 юли 2025 г.
За второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост хвърли вината върху ГЕРБ и ДПС, които не искат да гласуват закона за Антикорупционната комисия, тъй като искали „уреден мач“, а не прозрачен избор.