„Една детска градина струва по груби изчисления между 5 и 10 милиона лв. Има пари, всяка година по капиталовата програма на София, които не се усвояват и се прехвърлят от година на година. Дори и тази година в бюджета има доста проекти, които се знае, че няма да бъдат реализирани. За тях дори няма проектни планове. Но в същото време те седят в капиталовата програма, така че пари за финансиране за тези четири години на детските градини има.“

Това каза кандидатът за кмет на ПП-ДБ и „Спаси София“ Васил Терзиев в предаването „Лице в лице“ по bTV.

Той обясни и че вижда много възможности за оптимизация на разходите.

„Виждаме една друга цифра, която е много впечатляваща. Несъбрани данъци и такси в размер на 380 милиона. Построяването на всички детски градини, за които ние говорим, е в рамките на 240 до 300 милиона лв.“, добави Терзиев.

Той коментира и отпадъка на столицата, като заяви, че има голям проблем с препълнени и счупени кофи за боклук. Терзиев спомена и че в инспектората към Столична община работят 400 инспектори, а има глоби едва за 860 000 лв., които и не са събрани.

Той поясни, че ако са работели, както трябва, глобите са щели да са доста повече, защото на счупена или препълнена кофа, санкцията е 500 лв. А по думите му не са малко подобни случа, дори в центъра на столицата.

Почистването на София има доста проблеми, коментира Терзиев и ги обрисува.

„В София повечето от големите фирми извозва боклука на 240 лв. на тон, в Пловдив е 130 лв. на тон при еднакво разстояние до депото. Чистота „Искър“, която е общинско предприятие, също има малки договори за сметоизвозване ,а реализира тази дейност на 110 лв. на тон и използва техника от една от другите три фирми. Да помислим и за качеството, което виждате - препълнените кофи, счупените контейнери. Сметосъбирането има доста големи проблеми“, добави Терзиев.

Според него трябва да вкараме редица подобрения в цялата система.

„Едното е замърсителят плаща, тоест да започне всеки да плаща справедливата стойност на боклука, който е генерирал. Това е европейска директива от 2013 г. защото 10 години сме тупали топката и сега ще трябва много бързо да наваксаме, за да не започнат да ни глобяват“, заяви още той.

Терзиев спомена и проблема с канализацията на столицата.

„30% от територията на София страда от липса на канализация. 90% от населението е покрито, но 30% от територията – не. Това е един сериозен проблем. Предстоят доста по- съществени разговори, като за да бъде решен, освен финансиране има някои нормативни неща. А проблемът може да се реши от 5 до 8 години. Става дума и за отчуждаване на имоти, през които трябва да минат тези тръби. После отгоре да бъдат изградени улиците, така че това е един доста занемарен проблем, с който ние бихме се ангажирали“, каза той.

Вижте още във видеото.