„С мен бяха водени разговори от различни партии. Към момента не бих могла да кажа различно от това, че имам покани от различни партийни среди за кандидат за кмет на София от левия спектър“.

Това каза в предаването „Лице в лице“ Ваня Григоров, икономически съветник на КТ „Подкрепа“. Четири столични организации на БСП са номинирали Ваня Григорва за кмет на София, обявиха от столичната структура на Социалистическата партия.

„Десните среди намериха общ кандидат. Логично е и левите среди да търсят общо лице, с което да се явят на предстоящите местни избори. Дали ще съм аз, или друг – това е въпрос на разговори“, посочи тя.

„Смятам, че трябва да се провежда социална политика, насочена към гражданите и работещите в София. За мен като гражданин и личност, която е обществено активна от много години, на мен ми липсва тази политика. Дали ще се съглася – не мога да кажа сега“, обясни Ваня Григорова.

Според нея в София през последните години местната политика е противоречива.

„Местна и национална политика се допълват. Не беше направено това, че не се върна ВиК дружеството в София в общински ръце. Не знам защо все още не се преминава към това. Не знам защо почистването на София в общински ръце. Това е неолибералната посока, в която България се движеше“, обясни икономическият съветник на КТ „Подкрепа“.

„Не биваше да се случва такава политическа заигравка. Това е дъвка за политикани. Против съм премахването на паметника на Съветската армия“, каза още тя.

„Васил Терзиев е основен опонент на политиката, която аз смятам, че трябва да се води. Той обяви, че София трябва да е продукт, който да е конкурентен на европейския пазар. Не считам, че столицата на България трябва да се разглежда като продукт“, подчерта Ваня Григорова.

Държавният бюджет и „надвикването“ с Асен Василев

„През последните две години печалбите са нараснали от 27 млрд. лева на 47 млрд. лева. 20 млрд. ръст, което е 100% увеличение. Тези печалби си остават в частни ръце, но държавата трябва да преразпределя и да не оставя гражданите на носят тежестта на кризата. Управляващите отказаха да наложат данък върху свръхпечалбите, откъдето в държавния бюджет трябваше да влязат 2,4 млрд. лева. Това е едно от нещата, които казах и срещу което Асен Василев реагира бурно и започна да се надвиква с мен“, обясни икономическият съветник на КТ „Подкрепа“.

„Той се опита да ме прекъсне и да наложи собствената си интерпретация. Опасявам се, че се чувства несигурен за това, в което се опитва да убеди обществото и се опитва да го направи с надвикване“, каза още Григорова.

„За нас е смущаващо, че 3% дефицит в бюджета е поставено като самоцел без значение цената“, добави икономистът.