Специализираната прокуратура е най-младият орган в системата на прокуратурата, тя съществува едва от 9 години. Четири пъти тя беше натоварвана с различни функции, разшири се предметната й компетентност, обясни в предаването „Лице в лице“ ръководителят й Валентина Маджарова.
Благодарение на Специализираната прокуратура мониторингът на тема „Организирана престъпност“ беше свален, припомни Маджарова.
По думите й обаче Специализираната прокуратура и следственият отдел в същото време работят в ситуация на тотален недокомплект, на дефицит на действащи магистрати. Мястото за работа се оказа непривлекателно, защото възнаграждението е като в окръжна прокуратура, а делата са с много голяма тежест, обясни Валентина Маджарова.
По думите й процентът на върнатите дела никак не е висок, а върнати дела има във всяка прокуратура. „Върнатото дело не е болка, не е някакъв порок, важно е максимално бързо след това да се отстрани порокът и делото да влезе в съд“, заяви Маджарова.
„ Специализираната прокуратура е първата и единствената, която е повдигнала обвинение на действащ министър, предаден е на съд и това е във връзка с водната криза. Предаден на съд е и действащ зам.-министър. Това само по себе си е постижение, защото борба с корупцията по висшите етажи на властта се случвала и преди Специализираната прокуратура да бъде натоварена с тази отговорна задача“, отбеляза Валентина Маджарова.
В България съществуват много проблеми в сегмента „Правосъдие“, за съжаление прокуратурата няма законодателна инициатива, а без да се промени законодателството, няма как да се случи съдебна реформа, смята още Валентина Маджарова. Според нея Наказателният кодекс е изключително остарял. „Румънските колеги успяха срещу корупцията, защото промениха цели пакети със закони“, посочи тя.