Назначени са проверки, които трябва да изяснят фактите около трагичния случай в спешното отделение на Враца. Това заяви в „Лице в лице“ председателят на парламентарната здравна комисия д-р Антон Тонев.
По думите му решенията на здравните власти трябва да стъпят върху данни.
„Смея да твърдя, че познавам много състояния, които настъпвайки дори вътре в самата болница, ние не можем да спасим живот и да помогнем въпреки голямото ни желание. Дали става въпрос за такова състояние – предстои да разберем. Изнесените данни показват възможна грешка в организацията на спешното отделение, но смея да твърдя, че в това отделение този ден са влезнали страшно много хора и им е помогнато“, коментира д-р Тонев.
Той уточни, че от 2017 г. у нас действа алгоритъм за действие при спешни случаи и ако той е грешен или непълен – подобни ситуации като тази във Враца ще бъдат ежедневие.
„За мен това е изолирана грешка, предстои да разберем дали е заради недобре изпълнена организация. При такива грешки обикновено става дума за кадрови дефицит или натовареност на персонала. Доколкото разбрах, медицинската сестра на регистратурата е била с 3-месечен опит“, уточни шефът на парламентарната здравна комисия.
Д-р Тончев уточни, че ако един пациент с COVID се вкара по спешност в отделение, а екипът не е облечен подходящо, се рискува работата на отделението за няколко дни. Той уточни обаче, че в алгоритъма водещият фактор е запазването на живота на пациента. Според него зеленият сертификат ще отпадне след няколко месеца, но не се ангажира с конкретен срок.
Относно скъпия ток и затруднението на болниците, д-р Тончев коментира, че правителството вече има решение на казуса – ще има компенсация за лечебните заведения, която да доведе до редукция на техните сметки за месец януари. Максималната помощ ще бъде до 250 лв. за мегаватчас. Помощта ще се отнася за всички небитови потребители, но не и за общините, защото по думите му – „започнали да играят политически и да спират тока“.