На последните избори има нарастване на размера на даренията. Обичайно те са 1,3 – 1,5 млн. лв. и се правят от около между 1500 и 2100 - 2200 дарители. Това каза в предаването „Лице в лице“ председателят на Сметната палата Цветан Цветков.

„На последните избори даренията са над 1 млн. и 800 хиляди и са направени от 750 дарители, тоест стойността на индивидуалното дарение е много по-голяма, отколкото обичайно имаме при такива предизборни кампании“, каза той.

По отношение на строежа на АМ „Хемус“ той съобщи, че „Автомагистрали“ не са им предоставили договора с АПИ за изграждане на участъци на магистралата. Цветков допълни, че са искали информация за всички договори, сключени с доставчици, но такава информация не е предоставена.

По думите му одитът е приключил, но дори да са били предоставени тези договори, заключението на Сметната палата е щяло да остане същото.

„Ясно е, че законът за обществени поръчки е заобиколен при сключване на договор между АПИ и „Автомагистрали“ чрез процедури ин хаус. Тези процедури могат да се прилагат, когато изпълнителят има капацитет да изпълни договора“, обясни председателят на Сметната палата. 

По думите му не е следвало АПИ да сключва договор с „Автомагистрали“ за изграждане на тези участъци на „Хемус“, защото самите автомагистрали нямат този капацитет – нито имат техника, нито персонал който да извърши тези ремонтни дейности.

Що се отнася до проверките в Министерството на земеделието и дружествата, които то управлява, Цветан Цветков заяви, че изводът е занижен контрол на съответния министър върху тези търговски дружества, което се отразява на резултатите от тяхната дейност.

„Като принципал на тези търговски дружества, то е трябвало да изисква от тях бизнес програми – каква дейност ще извършват, каква печалба ще се стремят да постигнат, брой заети места и каква полза ще има обществото. Крайно време е всеки министър да преразгледа ефекта от участието на държавата в такива дружества“, заяви председателят на Сметната палата.

От 52 дружества 21 са в процедура на ликвидация, която е продължава от 14 до 23 години, добави Цветков.

Дружеството е прекратило дейността си и през това време ликвидаторът се стреми да продаде различни активи и да удовлетвори кредиторите, обясни той.

„Колкото по-бързо се продадат тези активи и се удовлетворят кредиторите, толкова по-бързо ще се реализира полза за държавата, може да има чисто финансова изгода, а продължавайки дълго време, активите се обезценяват“.

Цветан Цветков каза, че няма обяснение защо са се правили такива договори и това противоречи на икономическата логика.