„Най-големият проблем е, че през последните години се научихме да понасяме всичко. Мислила съм си за колко по-малко хората излизаха на улицата. Сега търпимостта е стигнала предели… Не мога да си представя какво може да накара хората да се възмутят от това, което се случва“. Това заяви в предаването „Лице в лице“ журналистът Силвия Великова.

Тя добави, че всеки ден виждаме, и „Слава Богу има институции отвън“, които ни показват, защо в България хората са бедни. „Последният случай беше нарисуваното рибарско пристанище във Варна, той е толкова показателен – взимаш едни пари от европейските фондове и си измисляш пристанище, за да го модернизираш“, посочи Великова.

Политологът Цветанка Андреева заяви, че там, където функционира демокрация и пазарна икономика има добри практики в борбата с корупцията. "Държавите с режими имат тежки проблеми с корупцията, тя е начин на управление. Нека не се сравняваме с тях, все пак ние сме членове на ЕС", каза тя.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според Великова има нещо парадоксално в очакването политиците да не се месят в избора на главен прокурор. „Ние сме пред такъв, защото политиците решиха, че Гешев трябва да бъде сменен, когато не беше удобен или прекали. Непрекъснато цитирам думи на Сотир Цацаров към Лозан Панов в предишния ВСС: „Тримата първи се избират в две други сгради, различни от ВСС“, каза Великова.

Андреева смята, че съдебната реформа е плод на широк обществен и политически консенсус и не може да е "просто знаме на една предизборна кампания или повод да се създаде една партия".

"Прокурорите казват, че не чувстват силата на държавата зад тях, за да обвиняват олигарси. Ако ще се прави реформа в съдебната система, тя е много наложителна, трябва да ни интересува чувството за справедливост в обществото. Трагедия е, когато има политическа репресия. Не може да очакваме, че само определени партии се явяват морални стожери на реформата", каза Андреева.

Според Великова няма проблем с това, че Борислав Сарафов е единствена кандидатура за главен прокурор. „Има проблем, че Сарафов влиза в тази процедура без да са изчистени въпросителните около него. Никъде никой не си свърши работата и той влиза в процедурата със съмнението, че е осмото джудже или че е покривал разследвания“, заяви Великова.

Тя смята, че борбата с корупцията в България е спрямо момента и интереса. „Ако е вярно, че Джейхан Ибрямов е купувал гласове на предишни избори, то сега не би трябвало да има възможност да го прави, тъй като трябваше да си изтърпява наказанието“, каза тя по повод задържания депутат. Добави, че във всяка предизборна кампания полицията казва, че знае схемите за купуване на гласове, но ги отчита отново, а не са спряни.

Според Великова предизборната кампания не върви по правилата, няма спор за идеи и реални дебати. Надява се партиите да осъзнаят какво се случва и да се прочистят.

Андреева смята, че този състав на ВСС няма обществена легитимност да избере следващия главен прокурор, „към който сякаш толкова много очаквания има обществото точно за битката с корупцията“.

„Политиците, отричайки това право на настоящия състав на ВСС (да избере главен прокурор – бел. ред.), вкарват институциите в блокаж и то по тяхна вина. Ще създадат лош прецедент със сегашната намеса в тази процедура. Дават лош сигнал към всички регулатори, които нямат подменени състави“, каза тя.

Според нея умората от избори ще мине не през поредица от такива, а през управление.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK