„Понижаващата се инфлация прави пътя ни към еврозоната по-бърз и по-сигурен. Ние вече сме под средната за еврозоната инфлация на годишна база. Не изпълняваме все още Маастрихтския критерий за инфлацията за влизане в еврозоната. А той представлява трите държави с най-ниска инфлация плюс 1,5%. Ние сме на 0,4% разлика, все още по-високо. Надявам се, че през следващите месеци инфлацията в България ще продължи да спада.“

Това каза в предаването „Лице в лице“ икономистът Румен Гълъбинов.

„Към средата на тази година, когато отчетем инфлацията през юни, мисля, че ще сме стеснили тази разлика съвсем. А може дори да сме изцяло в изпълнение на критерия. Ако междувременно получим този така наречен Конвергентен доклад, който чакаме, а той трябва да дойде буквално следващите няколко седмици, и ако този доклад хване едни периоди, които са малко по-назад, то тогава той ще отчете, че ние сме по-високо. Обаче можем да поискаме втори Конвергентен доклад“, обясни още икономистът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите му от гледна точка на макроикономическите критерии ние имаме предимство:

„Нас ни улеснява валутния борд, фиксирания курс към лева, лихвените проценти, които са стабилни, бюджетния ни дефицит. Ще изпълним и критерия за инфлацията. Икономически и финансово имаме готовност за влизане в еврозоната, но трябва да се проведе една много по-голяма кампания – информационна за гражданите и фирмите“.

Според Румен Гълъбинов влизането ни в еврозоната ще донесе много ползи за обществото.

„Намалява транзакционните разходи - за хората, това е една друга координатна система в техните парични взаимоотношения, защото еврото е валута на близо 400 млн. европейци, които я използват под един или друг начин. Тук от голямо значение е политиката по доходите да продължи, тоест хората да се убедени, че няма да обеднеем, когато влезем в еврозоната. В Хърватия също имаше такива опасения, обаче не стана“, обясни икономистът.