Русия е голяма военна сила, но средна икономика без потенциал да разстрои световната икономика, но ако Китай влезе на нейна страна в украинския конфликт ще влезем в много по-тежка и травматична криза от тази през 2008 г. Това коментира в студиото на „Лице в лице“ бизнесменът и издател на „Капитал“ Иво Прокопиев.

„За разлика от войната, истинската война, която може да се локализира – танковете и ракетите са в определена географска територия и бомбите падат там, където обикновено ги насочат с малки изключения. А икономическата война е световна война и бомбите в нея гърмят там, където са най-слабите звена на световната икономика. Първите жертви на икономическата криза няма да бъдат нито европейските държави, нито Америка, нито Китай, първите жертви ще бъдат бедните африкански държави, бедните държави в Азия“, отбеляза той.

По думите му в случая очакваме прекъсване на веригите за доставки, което ще удари първо фирмите, а после и банките, като той даде пример със строителните фирми, които продават апартаменти „на зелено“ на една цена, а се оказва, че могат да ги довършат само на загуба – или да увредят интереса на клиентите си. Заради липсата на чипове, пък, автомобилните производители намаляват с 60-70% поръчките си за други компоненти, включително и произвежданите у нас.

Според Прокопиев руският лидер Владимир Путин е използвал най-силното си оръжие – чрез рецесия да опита да дестабилизира политически западните демокрации. „Трябва да си дадем сметка за една много голяма промяна, вече като говорим за икономически интерес и в интерес на бизнеса, той не е водещият във всички решения, които наблюдаваме последните 2 седмици. Правителствата на Запада следват своите обществени мнения, които рязко промениха отношението си спрямо Русия и спрямо това какво какъв тип зависимости, какъв тип управление искат да виждат“, отбеляза той.

По думите му трябва да повишим нивото си на сътрудничество с европейските партньори и да се откажем от инициативи като ремонт на изтребители в Русия или строене на АЕЦ, съвместно с „Атомстройекспорт“.

„Всъщност, корупционните мрежи, особено в периферните държави на евросъюза и НАТО, са едни от най-големите проводници в момента на руското влияние. В България ДПС устойчиво е бил част покровител на тия корупционни мрежи през всичките тези години и неслучайно те в момента използват всякакви политически механизми, които са достъпни, за да дестабилизират да атакуват, да говорят лъжи“, отбеляза Прокопиев.

Той отхвърли обвиненията на движението, че стои зад вкарания в Плана за възстановяване завод за батерии. По думите му подобен проект е неразумен и трябва инициативите да се конкурират за финансов ресурс: „Някой е решил, че трябва да има 6000 батерии. Държавна фирма трябва да ги купи от държавно субсидиран завод. Каква е разликата между тази конструкция и „Автомагистрали“ с инхаус възлагането или държавните бензиностанции или другата щуротия с язовирите няма никаква разлика“.