„За тази година увеличението в бюджета на БАН, който идва директно от държавата, а не от проекти, е само 2 млн. лв., което стига само за увеличаване на минималните заплати и осигурителни праг. Няма никаква инвестиция в наука Ние сме обидени от това, което се предлага“, каза председателят на академията акад. Юлиан Ревалски в „Лице в лице“.
„Бюджета на една организация като БАН има два стълба – единият идва по линия на държавата, така наречената субсидия. Тя е предназначена за поддръжка на научния потенциал, който е част от суверенитета на една държава. Има втори стълб на финансиране - проектното, което служи за поддръжка на инфраструктурата на академията. Финансирането от държавата е важно, защото то осигурява устойчивото развитие на организацията“, каза акад. Ревалски.
По думите му БАН е на нивото на своя френски еквивалент и колко са ценни учените се е видяло по време на пандемията. България все още е достигнала обещаното ниво от 1% от БВП да отива за наука, каза ученият.
Според него с този бюджет „се получава разделението между учените в БАН и в университетите". Един асистент в академията взема 940 лева, а в университетите. „Така е ясно, че никой млад учен няма да търси работа в БАН“.
„Науката е напълно игнорирана в този бюджет”, заяви акад. Ревалски.
По въпроса дали и как ще протестират учените, той заяви, че като председател на БАН не може да даде отговор, но това може да бъде решено от синдикатите в академията.