„Ние последователно защитаваме позицията за необходимостта от преференциална ставка по ДДС за всички сегменти в туризма. В частност – ресторантьорският бранш. Повечето европейски страни работят с преференциално ДДС. Това не е инструмент за влияние върху крайната страна за потребителите.“

Това заяви в предаването „Лице в лице“ изпълнителният директор на Националния борд по туризъм Поли Карастоянова във връзка с исканото преференциално ДДС от ресторантьорите.

Тя допълни, че преференциалното ДДС е възможност за ефективно управление от страна на предприемачите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Ресторантьорският бизнес, както и хотелиерският, са бизнеси, в които се влагат огромни инвестиции и са високо рискови. Туризмът, ресторантьорският и хотелиерският бизнес са своеобразни локомотиви на икономическото развитие. Това означава мултиплициращ икономически ефект“, обясни Поли Карастоянова.

Тя уточни, че разбира чувствителността на някои групи в обществото и всяка от тях има своите аргументи, но става дума за модел и възможност за механизъм на икономическо развитие.  

Изпълнителният директор на Националния борд по туризъм коментира и темата за провалената среща на форума на ЮНЕСКО в България.

„Това е голяма загуба за България. Но можем да използваме този пример с несъстоялото се домакинство у нас на сесията на ЮНЕСКО, защото това е една поука как не се правят нещата. Защото предишният служебен министър на културата е подходил доста неподготвен, непрофесионално. Това е едно самодейно усилие от негова страна“, заяви още тя.

„Самият факт, че не е проведена една сериозна фаза на съгласуване на политическо ниво, която да осигури подкрепата на тези средства в бюджета, е достатъчен. Нищо не беше направено. Ние в голямата си част научихме за тази кандидатура от медиите. Но цялата фаза на съгласуване и подготовка – професионална и политическа, не беше направена“, каза Поли Карастоянова.

Целия разговор вижте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK