Асен Василев от „Продължаваме промяната“ и Любомир Каримански от „Има такъв народ“ дебатираха в предаването „Лице в лице“ за управлението на здравната криза заради COVID пандемията, по икономическите проблеми, както и за влизането в Еврозоната.

Зелен сертификат или локдаун

Според Асен Василев въвеждането на зеления сертификат е по-добър вариант от локдауна. „Със зелен сертификат бизнесът може да продължи да работи, макар и с по-малко клиенти. В деня, в който заповедта влезе в сила, предложихме да бъде променена, така че не само този документ да се признава, а също така и всички хора, които имат антитела да имат същите права“, обясни Асен Василев.

„Надявам се да не се стигне до мярката локдаун, защото това би било удар и за бизнеса, и за хората“, заяви той.

Любомир Каримански също посочи, че на този етап локдаун не е решение.

„Ние все пак имаме свързана икономика. Когато в Европа икономиките работят на обороти, в този момент ние да правим локдаун. Това трябваше да се направи при Борисов, когато и другаде беше затворено. Тогава и хората щяха да се убедят в проблема“, обясни Каримански.

Той добави, че начинът, по който беше въведен зеленият сертификат, не е бил правилен, защото хората не са могли да се подготвят от днес за утре. Трябваше да има преходен период, заяви той.  

Енергийният пазар

„Българският енергиен холдинг е една организация, която трябва да бъде разформирована. Тя поема негативите на всички други компании, които не могат да се справят финансово“, отбеляза Любомир Каримански.

Тази идея подкрепи и Асен Василев.

„Топлофикация“ е натрупала като дългове, които ги е поел БЕХ, а това означава всички български граждани“, даде пример той. Според него е трябвало управлението на „Топлофикация“ да вземе мерки още в самото начало, когато са започнали да се трупат дълговете.  

Всички бордове в енергийните дружества са назначени преди април тази година, те трябва да бъдат сменени, заяви Асен Василев.

Влизането в еврозоната

Ние вече сме в еврозоната, смята Асен Василев. „Българският лев е вързан за еврото от 20 години. Дори цените на имотите са в евро, до такава степен е навлязло в българската действителност“, обясни той.  

А според Любомир Каримански хората първо трябва да бъдат информирани, за да не се получава ситуацията като със зеления сертификат.

„Да обясним какво означава да приемем еврото, какви ще бъдат последиците и дали ще има изобщо. Много голяма част от икономистите смятат, че при сегашния курс и при валутния борд, почти няма да има отражение в домакинствата“, каза Каримански.

Проследете предизборния дебат във видеото