„Министърът на финансите обяви 3% дефицит, но за да се изпълни той, всяко едно от министерствата трябва да изпълни ангажименти до края на годината. Едно от записаните предложения е да се намалят с 1,5 млрд. лева разходите за издръжка на министерствата“.

Това обясни в студиото на „Лице в лице“ Лидия Шулева, икономист и бивш вицепремиер.

„Това, че отсега се фиксират лимити е добър сигнал. Надявам се, че това ще дисциплинира министерствата и те ще достигнат заложените параметри в бюджета“.

„Друго предизвикателство са 3,5 млрд. лева за допълнителни разходи. 1,5 млрд. лева от тях се очакват от Плана за възстановяване, но зависи от парламента дали ще ги получим. Останалите пари трябва да се съберат от данъци и акцизи. Това е сериозно предизвикателство. Това е причината да не се орязват други пера на бюджета“, посочи тя.

„В този бюджет не се вижда никакво „орязване“ или „затягане на колани“. Всички разходи и увеличения се запазват – както пенсиите, така и учителските заплати. Цитират се и други социални плащания, които ще бъдат увеличени“.

„Има сериозно увличане от страна на парламентаристите, когато увеличаваха срока на временните намаления на данъци. Те бяха временни заради пандемията, след това заради войната, после заради инфлацията. Вече три години тези временни мерки са постоянни“, подчерта Шулева.

Според нея намаляването на ДДС на хляба не е довело до намаление на цените на продукта. Шулева припомни, че цената на електроенергията, горивата и газа спадат.