Защо според 12 браншови организации предложенията на Министерството на земеделието в Законопроекта за надценките на храните може да доведе до негативни икономически последици?
По темата говори Кирил Вътев - бивш министър на земеделието , а сега - почетен член на Асоциацията на месопреработвателите, в предаването „Лице в лице след Новините“.
„Една хранителна стока като излезе от производството отива в централен склад. За този склад плаща 5%. Основанието е, че този склад прави разходи, за да ти закара твоя продукт до магазините. Този, който кара обаче, също има разходи – тоест това е една несправедлива стойност, която се изземва от доставчиците, за сметка на централния склад“, обясни той.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
И уточни, че тези складове са частни – собственост на съответните вериги магазини.
Оттам нататък ценообразуването попада в ръцете на веригата.
„На базата на едни ежегодни договори, които се наричат анекси, на базата на един основен базов договор. Ежегодно се предоговарят търговските условия и тук се сблъскваме с още един голям проблем за всички доставчици – ежегодно от доставчика се иска да дава още отстъпки и проценти в полза на търговеца“, каза Кирил Вътев.
„Тези правила е хубаво да бъдат регламентирани законово и да не се допуска този натиск върху доставчика“, категоричен беше той.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK