Как законът за веригата на доставките ще се отрази на потребителите?

По темата говори Кирил Вътев - бивш министър на земеделието , а сега - почетен член на Асоциацията на месопреработвателите

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  20:28 ч. 31.03.2025 г.

Защо според 12 браншови организации предложенията на Министерството на земеделието в Законопроекта за надценките на храните може да доведе до негативни икономически последици?

По темата говори Кирил Вътев - бивш министър на земеделието , а сега - почетен член на Асоциацията на месопреработвателите, в предаването „Лице в лице след Новините“. 

„Една хранителна стока като излезе от производството отива в централен склад. За този склад плаща 5%. Основанието е, че този склад прави разходи, за да ти закара твоя продукт до магазините. Този, който кара обаче, също има разходи – тоест това е една несправедлива стойност, която се изземва от доставчиците, за сметка на централния склад“, обясни той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

И уточни, че тези складове са частни – собственост на съответните вериги магазини.

Оттам нататък ценообразуването попада в ръцете на веригата.

„На базата на едни ежегодни договори, които се наричат анекси, на базата на един основен базов договор. Ежегодно се предоговарят търговските условия и тук се сблъскваме с още един голям проблем за всички доставчици – ежегодно от доставчика се иска да дава още отстъпки и проценти в полза на търговеца“, каза Кирил Вътев.

„Тези правила е хубаво да бъдат регламентирани законово и да не се допуска този натиск върху доставчика“, категоричен беше той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK