„Не съм разочарован. Бях казал на някой, че ако ме изберат ще бъда много въодушевен, а ако не ме – ще бъда много облекчен. Екатерина е много сериозен кандидат, има много голям политически и международен опит. Познаваме се много добре, аз съм доволен от този избор. Много е важно България да има добър ресор, а ние го имаме“.

Това каза бившият министър на околната среда и водите и кандидат за евродепутат Юлиян Попов в предаването „Лице в лице“.

По думите му събеседването с председателя на Европейската комисия е протекло много спокойно.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Личното ми впечатление е, че тя е много човечна фигура и предполагам, че гледа индивидуалността на човек, как въобще ще се сработят, защото това са 4-5 години интензивна работа в криза. Намираме се във война, във военна ситуация, в поликриза и Европейският съюз се справя изключително добре в нея, но трябва да се справи още по-добре. Добавя се и проблемът с конкурентоспособността на Европа и е много важно този екип да бъде добре организиран, но и политически добре балансиран“, коментира Попов. 

Бившият министър на околната среда и водите коментира проблема с безводието у нас. Според него няма координирана политика по отношение на управлението на водите. 

„Много е важно да се изгради една институция или координация между институциите. В сферата на водите една ръка не знае какво прави другата и могат да правят едно и също без да има нужда. Има проблеми на водите, които имат нужди от малки инвестиции и други, които имат нуда от огромни“, каза Юлиян Попов. 

По думите му осигуряването на инвестиции ще се отрази на цената на водата в някои случаи. А план с ясни срокове и финансиране трябва да бъде направен от Министерския съвет.

„Виждаме комбинация на множество фактори, които тази година са във върхова позиция. Оттокът не реките у нас е значително по-нисък, отколкото миналата година, имаше суша и това си продължава трета година. Населените места, които са по-зависими от течащата природна вода, са по уязвими, защото има по-малко вода“, посочи Попов.