На първия тур за избор на президент в Румъния води кандидат, който сам признава, че е симпатизант на Владимир Путин и се обявява против НАТО – Калин Джорджеску. Това изненада социолози и граждани в страната, които му бяха  отредили едва шесто място на изборите, със само 5% подкрепа. 

„Това се случва във време на спонтанен хаос – каквото е нашето време. Виждаме как в едно мътно време колко лесно се лови риба във водата. Джорджеску е познат като фигура в крайния десен националистически спектър“, каза журналистът Тони Николов.

Той обясни, че Джорджеску няма предизборен щаб, не се е явявал на нито едно интервю и въпреки това постига значителна преднина на изборите в Румъния. Журналистът обяснява успехът му със социалните мрежи – най-вече ТикТок.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

За разлика от други кандидати, Джорджеску наистина заложи на социалните мрежи преди изборите. Благодарение на кратките видеоклипове, в които той се обръща към избирателите, кампанията му стана вирусна. Той сплоти младите хора, недоволни от традиционната политика.

„Неговата кампания е едно към едно с кампанията на Робърт Ф. Кенеди, който е бъдещият здравен министър на Щатите. Всички подценяват как той ще стане здравен министър. Той беше възприеман като демократ, потомствен, изключително умен и качествен.  Той защитава битка за чиста храна, да не са дебели хората в САЩ и т.н. Идва COVID-19 и той се обявява за антиваксър и всичките му онлайн профили в социалните мрежи са свалени. За да си ги върне, се кандидатира за президент  - това е реална история. Той се кандидатира за президент, връщат му профилите, после се среща с Тръмп и оттам нататък знаем историята“, обясни журналистът Константин Вълков.

Общото между Джорджеску и Робърт Ф. Кенеди той откри в „културата на канселиране на всичко в крайности“.

„Румъния е страна, която приема американските бази – там е най-голямата база на НАТО в момента. Тя се строи от 2019 г. преди инвазията на Русия в Украйна. Отношенията на Румъния и Русия са относително сложни“, каза още той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK