В България има терени, подходящи за изграждане на гигафабрика за изкуствен интелект. 

Това каза Илия Кръстев, член на УС на AIBEST и на Българската работодателска асоциация по иновации и технологии (БРАИТ), в предаването "Лице в лице" по bTV. 

"Мястото за строеж трябва да изпълнява определени изисквания – няколко независими енегрийни мощности, да може да се охлажда и да е близо до вода, да е близо до летище или пристанище. Климатично също България е относително балансирана по отношение на разликите в температурите. У нас има по-малко рискове от природни бедствия от други места", обясни Кръстев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Има поне нялколко такива места – около София, около Черно море. България е на входа между Азия и Европа и през нея минава свързаност, която малко други държави имат. Когато съберем всички тези неща и сложим факта, че Европа изостава значително, за нас се отваря нова възможност да направим скок, с който да ги изпреварим", допълни той. 

По думите му гигафабрика за изкуствен интелект означава технологии, подобни на център за данни – множество свързани процесори. Наименованието гигафабрика идва от гигават.

"Като големина това е площ около 2 кв. км и струва около 8-10 млрд. долара", обясни експертът. 

"В Европа няма гигафабрики за изкуствен интелект. Тази година беше обявено, че Европа ще инвестира 200 млрд. евро, от тях 20 млрд. в гигафабрики. Само "Старгейт" проектът е 500 млрд. "Майкрософт" също обяви, че ще инвестира 50 млрд. в следеващите години", коментира Кръстев.

Илия Кръстев коментира и темата за технологиите и иновациите в контекста на световната икономика.  

"Тръмп говори постоянно за търговския баланс. Сега се оказва, че Европа не е подготвена за свят, в който да е конкурентна както на САЩ, така и на Китай. Това са много сложни инфраструктурни проекти – сами не можем, трябва чуждестранни инвеститори", заяви той.

По думите му ЕС в последните 7 месеца финансира 13 проекта за фабрики за изкуствен интелект, които по мащаб са много малки. България спечели инвестиция за 90 млн. евро – разширение на суперкомпютъра, който оперира в "София Тех Парк".

Според Кръстев се очаква в следващите 5-6 години необходимостта от дейности, свръзани с изкуствен интелект да се утрои.

"Започва да има разбиране за това, че тази икономика ако не се трансформира, няма да издържои особено дълго. Темите, свързани с иновации, технологии, стават все по-централни. Правителството в момента работи по привличането на такива инвестиции", каза още той. 

Целия разговор гледайте във ВИДЕОТО.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK