Здравеопазването се ръководи от Министерството на финансите. Това заяви народният представител на „БСП за България” проф. Георги Михайлов в предаването „Лице в лице”. Днес социалистите внесоха третия вот на недоверие към кабинета на „Борисов”3.

„Министърът на здравеопазването не ръководи сектора здравеопазване. Според това, което се вижда –НЗОК можем да я определим като част от Министерството на финансите. Вижте ръководния екип на Министерство на здравеопазването – това са опитни служители на министерството на финансите. От целия ръководен екип има само двама лекари – един за.-министър и главния секретар, всички останали не са запознати с проблемите в сектора”, заяви проф. Михайлов.

Депутатът от БСП добави, че вотът на недоверие не е само към здравния министър Кирил Ананиев, а към цялото правителство.

„Нищо добро не се е случило в здравеопазването през последните девет години. Няма нито информационната система, нито централизирани търгове за медикаменти или за спешна помощ. Нашият вот на недоверие не е към намеренията, а към провалът в здравеопазването. Ние имаме едни от най тежките показатели, които характеризират здравеопазването – демографската криза и смъртността.

Проф. Михайлов посочи, че БСП са описали алтернативната политика в сектор „Здравеопазване” в документа „Визия за България”. А вотът на недоверие се е забавил, защото левицата е искала първо да проведе срещи със съсловните организации, за да сондира проблемите.

Проф. Михайлов е бил директор на Националната болница по хематология в София, където одит на здравното министерство установи редица нередности – необяснима смърт на пациенти, дългове за 23,6 млн. лв., неизгодни договори за консултантски услуги, ремонти, които не са изпълнени и купуване на лекарства на завишени цени.

„Интервалът на одита касае януари 2014г. до декември 2016г. В този период аз съм бил директор точно 6 месеца. Всички договорни отношения, които се цитират са създадени от предишното ръководство, а ние прекъснахме голяма част от тези договори, които не бяха изгодни. Прекъснахме договора за телевизионното обслужване на болницата, договорът с правно-обслужващата фирма и сключихме договор с юрист-консулт, който е постоянно в болницата”, посочи Михайлов.