Вечерен час за София не е обсъждан и не се предвижда. Това обяви в „Лице в лице“ зам.-кметът на Столична община Дончо Бараблов. По думите му има достатъчно въведени мерки, които при спазване ще намалят разпространението на COVID-19. Той добави, че в момента се набляга на контрола върху рестрикциите.

Общинският щаб е решил при повишаване на новозаразените в София учениците от VI и VII клас да преминат в онлайн обучение, а при тези в V клас – училищата сами да решат.

„Аз бих искал децата да учат присъствено, защото това е най-пълноценният начин на обучение. По стечение на обстоятелствата имам седмокласник и второкласник. Наблюденията ми са, че по-високите класове по-добре се справят с неприсъственото обучение“, каза Барбалов.

Според него „зелените коридори“, в които възрастните хора пазаруват с предимство, са ефективно средство срещу ограничаването на заразата. Барбалов посочи, че заради епидемията има спад в приходите на общината от транспорт.

„На последната сесия на Столичния общински съвет бяха взети поредица от мерки, целящи запазването на работни места. Общинските наематели и дружества, когато дейността им е прекъсната с административен акт – не дължат наем, при намалени приходи – пропорционално намален наем. Така помагаме на бизнеса и даваме пример на всички наемодатели, че в тази обстановка трябва да си помагаме взаимно“, посочи зам.-кметът.

Относно разширяването на платената зона за паркиране и увеличаването на времетраенето ѝ, Барбалов обясни, че тече обществено обсъждане. Според него тази промяна не се влияе от епидемията.

Столичният зам.-кмет уточни, че в 11 ДКЦ-та ще се извърша диагностициране на коронавирусната инфекция, като осем вече работят, а останалите три ще започнат да извършват дейност до края на седмицата. Статистиката показва, че за четири работни дни тези кабинети са посетени от над 1000 пациенти, а над 300 са диагностицираните с COVID-19.

„Прави се всичко възможно, за да има отделяне. Сградният фонд не е строен с мисълта, че ще има епидемична обстановка. Затова на места има сложени фургони, на други коридорите са преградени“, посочи Барбалов.

Той обясни, че до няколко дни за столичните общински болници ще бъдат закупени три мобилни рентгенови апарата. По думите му именно рентгените са сред липсващата апаратура в общинските лечебни заведения.