Трябва да се възползваме от желанието на Германия да придвижи разширението на ЕС. Ако ние не можем да окажем натиск върху македонското правителство, то Германия безспорно има много по-големи механизми за въздействие и тя може да окаже такъв натиск Северна Македония да се съобразява до голяма степен с реалностите. Това каза в предаването „Лице в лице“ доц. Спас Ташев.

Историята е само част от комплекса въпроси, които стоят нерешени. Общественият акцент е в тази посока, но имаме инфраструктурни, икономически, медийни проекти – по тях няма нито едно движение. Има един пълен застой в отношенията между България и Северна Македония, допълни доц. Ташев.

По думите му, за последните 3 месеца в македонските медии има над 10 000 статии с антибългарско съдържание.

„Този език на омразата е съвсем реален, не става въпрос за някаква фикция в българската външна политика, поради което желанието на София да се пребори с този проблем е съвсем очевидно. Трябва да подчертая, че, ако доскоро не всички наши европейски партньори разбираха българската позиция, днес Хайко Маас заяви, че докато Македония и България не намерят решение на тези противоречия, разширението на ЕС може да и спре, което показва доближаване на Берлин до нашето мнение, което показва от своя страна едно положително развитие. Тази германска позиция може да се разглежда и като натиск към Скопие. Ние досега смятахме, че едва ли не България е подложена на някакъв натиск“.

Непоследователност и пасивност са грешките на България в последните 30 години, каза още доц. Ташев.

„Ако за в бъдеще искаме да променим тези противоречия, ние трябва да променим своя подход към Скопие, трябва да имаме една проактивна политика. Трябва да изпълним със съдържание и инициативи договора за приятелство между двете страни, тъй като той сега е само едни добри пожелания, които не водят до никакви последствия.

Според мен точно сега е моментът България да лансира работещи идеи и да помоли своите европейски партньори дори да упражнят мониторинг върху изпълнението на такива проекти. Тогава Скопие едва ли ще има този шанс да отхвърля българските предложения, но за целта трябва да имаме малко по-активна външна политика“.

Целия разговор гледайте във видеото.