В края на XVII век в Трявна е създадена най-ранната възрожденска художествена школа у нас. Днес Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ съхранява и развива старите български занаяти.

В училището има деца от цяла България. Те идват с идеята да могат да развиват себе си, което е най-важното. Те знаят защо са тук и средата, в която попадат, им дава енергия да го правят, коментира директорът гимназията Орфей Миндов.

Снимка: bTV

„Тук говорим не само да развиват сръчност. Имаме три специалности в училището и те са в различни посоки – едно е, когато е дърворезба, да развиваш пластичните си умения; друго е, когато работиш с цветове в специалност „Иконопис“; друго е, когато се занимаваш с дизайн“, посочи Миндов.

Снимка: bTV

„Реално всички деца имат невероятни възможности, друг е въпросът, че не навсякъде им се предоставя тази среда да ги развиват. При нас я има тази среда и атмосфера“, добави той.

Изключително важно е да се развиват талантите на децата, смята Миндов. По думите му в нашата образователна система съотношението наука – изкуства не е балансирано.

Снимка: bTV

За радост, все още има хора, които се интересуват от тези изкуства, добави той, макар да призна, че не са много. В изкуството най-талантливите се реализират и то доста успешно. Те са и опората ни традицията да се съхрани, посочи директорът.

Трябва да има държавна политика, за да се запазят автентичните специалности, които съхраняват българската култура, смята той.

Вижте целия разговор във видеото: