Сърбия и Унгария засилват военното си сътрудничество. Същото направиха Албания, Косово и Хърватия. Какво означава тези съюзи за Балканите?

Йелена Палигорич си спомня с болка атмосферата на своето детство в Белград по време на бомбардировките на НАТО през 1999 г.

„Родителите ни правеха всичко възможно да бъдем заедно. Опитваха се да превърнат слизането в скривалището в нещо по-малко страшно. Бях на 12 години и не осъзнавах напълно какво се случва. Но по-малката ми сестра, дори 26 години по-късно, още се страхува от тъмното“, разказва Йелена.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Последиците от бомбардировките на НАТО все още не са заличени в самия център на Белград.

Това не попречи на управляващите в Сърбия да задвижат мащабно военно сътрудничество и съюз с Унгария, която е членка на НАТО.

Укрепването на сътрудничеството със страна членка на НАТО идва в отговор на военен меморандум, подписан в Тирана между Албания, Косово и Хърватия.

„Благодарение на премиера Орбан и неговото правителство още през 1999 г. запазихме мира със северния ни съсед, въпреки силния натиск. Те не позволиха сухопътна инвазия от територията на Унгария. Днес, 26 години по-късно, изграждаме най-близките стратегически отношения в сферата на отбраната“, каза Александър Вучич.

Военният анализатор Александър Радич коментира пред bTV, че Сърбия тихо, без шум в публичното пространство, задълбочава връзките си с Алианса.

„Един от най-новите политически ходове, предприети от властта в Белград с цел да спечели подкрепа от Запада в условията на дълбока политическа криза, е предложението за организиране на съвместно учение между НАТО и Сърбия – за първи път с държава извън алианса“, казва Радич.

Инициаторите на новите съюзи както в Тирана, така и в Белград изпращат сходно послание - военното сътрудничество цели стабилност на Балканите.

Но едновременно с това радикални гласове в региона събуждат призраците на войната. Някои дори говорят за "излаз на Унгария на Адриатическо море".

„Тези твърдения ни връщат в мрачните спомени от 90-те – когато политическите военни печалбари дирижираха конфликти. Последиците от това бяха колоните със сърби, принудени да напуснат домовете си в Босна и Херцеговина, Хърватия и Косово. Предупреждавам – една умишлено раздухана кампания, един тенденциозен филм, една националистическа песен – могат да доведат до пълна дестабилизация и ново запалване на балканско огнище“, казва военният анализатор Владе Радулович.

Военните конфликти на глобално ниво също не допринасят за стабилността на региона. Сред нови военни съюзи и в свят, пълен с геополитически предизвикателства, Балканите все още търсят своя шанс – не да останат буре с барут, а да се превърнат в символ на надежда, устойчивост и траен мир.

Йелена като майка мечтае за стабилна Сърбия, в която да възпитава сина си. Все пак добавя, че ако ситуацията на Балканите не бъде спешно подобрена, планира да се премести със семейството си на Запад.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK