Папа Франциск отново във Ватикана: Година на надежда за католиците

Публичните му прояви засега ще бъде ограничени

Вера Найденова Вера Найденова

Публикувано в  13:52 ч. 29.03.2025 г.

Седмица след изписването си от болница здравето на Светия Отец се подобрява, съобщиха от Ватикана.

Как католиците тълкуват новината в Юбилейната година на католическата църква, посветена на Надеждата – разказва кореспондентът ни в Рим – Вера Найденова.

Папа Франциск се завърна във Ватикана, но публичните му прояви засега ще бъде ограничени. Той делегира на кардиналите най-важните церемонии, в които се четат подготвените от него текстове. Този църковен протокол ще продължи до пълното му възстановяване

„За Църквата болестите на папите винаги са знак за обновление, а експертите казват, че това е знак за благодат. Франциск е плод на това обновление. Той заявява, че болестта не приключва с фазата на оздравяването - онзи, който е въплътен в реалността на живота, здравето, болестта и смъртта, живее в надеждата“., казва Роберто Монтоя, журналист

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Избирането на кардинал Хорхе Марио Берголио за престола на свети Петър през 2013 г. беше посрещнато с голям ентусиазъм и надежда. Както свети Франциск папата се посвети на бедните и посочи с пръст онези, които са отговорни за бедността.

„След избирането си папа Франциск е фар на надеждата и обновлението за Католическата църква. Неговият трезвен начин на живот, отдаденост на бедните и нейното послание за приобщаване и милосърдие резонират с милиони хора по света... Неговата работа бележи крайъгълен камък в историята на Църквата. От пътуванията си по света той многократно е обръщал внимание на „изхвърлените“, към мигрантите и експлоатираните. Междурелигиозният диалог и някои нерешени въпроси, като ролята на жените, духовните позиции, свещеническите бракове и осъждането на сексуалното насилие. Неговият достъпен стил, винаги до хората, фокусът му върху "периферията" на света и стремежът му към вътрешни реформи предизвикват възхищение и противоречия“, обясни Роберто Монтоя.

Миграционната вълна към Европа, пандемията от COVID-19, войните в Украйна и в Близкия Изток са част от световните събития, които белязаха досега пътя на папата.

Според Франциск "Емиграцията и войната са двете страни на една и съща монета и голямата фабрика на мигрантите е войната". 

Преди дни от болничната стая Франциск изпрати писмо до Corriere della sera, в което прикани всички да “разоръжим думите, да разоръжим съзнанието, за да успеем да разоръжим планетата”:

„Епископът на Рим е враг на етикетите и на всички идеологии: политическа, църковна и други, като джендър идеологиите. Той е неуморен защитник на мира по света. При всяка възможност, която има, той настоява за спиране на военните действия между Украйна и Русия, за край на конфликта между Палестина и Израел и всички други войни, които се водят по света - конфликти между нации или организирани, етнически, социални групи. Молитвите му винаги са насочени към спиране на конфликтите с мир и диалог.“

Папа Франциск много пъти говори за надежда, която той определя като „най-малката добродетел, но най-силната“. С Надежда са и вярващите, които продължават всеки ден да се молят за бързото му възстановяване.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK