На 115 километра от София, близо до границата със Сърбия, се намира малкото село Мазарачево. От неговите хълмове започва заплетената история, която прекоси границите на България, Европейския съюз и достигна до няколко континента.
Иван Харалампиев отглежда 7 крави край село Мазарачево.
На 12 май той изпраща своя пастир да прибере стадото от паша. И едната крава, която е малко по-нагоре била, близо до горичката, кравата я няма.
Изчезналата крава се нарича Пенка. Тя е на 5 години и стопанинът й твърди, че е бременна.
Иван и негови близки започват да търсят кравата Пенка. Издирват я ден, два, цяла седмица, но не я откриват. Дните отминават, а Пенка е в неизвестност.
На 23 май Иван е съвсем отчаян, когато неочаквано му се обаждат гранични полицаи от Сърбия.
Докато Иван издирва кравата Пенка, тя е изминала почти 30 километра по границата между България и Сърбия.
Кравата се е спуснала по стръмните хълмове и се е озовала на пътя, който води към граничен пункт Олтоманци.
След почти две седмици в неизвестност, кравата Пенка най-после е със стопанина си. Макар и на сръбска територия.
„Зарадвахме се, може ли да не се зарадваш ти, да го търсиш 14 дни и да не му се зарадваш. То ни създаде толкова неприятности и толкова… материални щети, на джиповете, на колите. А отделно, психическото натоварване, което сме го изпитали”, казва Иван Харалампиев.
На 24 май сръбските полицаи нареждат на Иван да заведе кравата в Босилеград, където има ветеринарна лечебница. Там Пенка е прегледана от д-р Рада Джорджевич.
„Направи й преглед жената, издаде ми документ, с тоя документ да мога да мина границата”, разказва Иван. В бележката е записано, че кравата не показва никакви симптоми на болести – нормално приема храна и вода, и е в добро състояние.
На 25 май българските митничари не му разрешават да влезе в родината с нея. Заповедта идва от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
„Касае се за животно, което е оставено да напусне пределите на животновъдния обект, в който е отглеждано, и да напусне и територията на страната. И не просто територията на страната, а територията на Европейския съюз.
Според европейските директиви, Сърбия е страна, която не е одобрена за внос на живи животни. Например крави, каквато е Пенка.
Животното влиза в страната без никакви документи. Това е едно огромно нарушение на нашето законодателство и на европейското, и животното съответно подлежи на отнемане в полза на държавата и съответно, евтаназия”, обяснява д-р Александра Митева, началник отдел „Хуманно отношение”, дирекция „Здравеопазване на животните” към БАБХ.
Новината за пътешествието на кравата Пенка и смъртната й присъда заради европейските закони, шокира хората от родното село на Иван – Копиловци.
Иван веднага информира медиите за трагичната съдба на кравата Пенка. Журналисти от цяла Европа разказват за бременното животно, което ще бъде убито, защото е напуснало външна граница на Европейския съюз.
Английският журналист от „Дейли Телеграф” Джеймс Ротуел стартира онлайн петиция до Европейския парламент за спасяването на Пенка. Досега тя е подписана от над 20 хиляди души.
„Убедени сме, че случаят с Пенка показва липсата на състрадание от страна на някои европейски чиновници към обикновените хора, като нейния стопанин, който е съсипан”, коментира журналистът.
Съдбата на Пенка развълнува и Европейския парламент. Депутатът Джон Флак от групата на европейските консерватори и реформисти настоя смъртната й присъда да бъде отменена. Той обеща да пише до премиера Бойко Борисов и председателя на Европейския парламент Антонио Таяни да проявят милост към животното.
Историята на българската крава покори и социалните мрежи. Стотици хиляди са публикациите с хаштаг „Спасете Пенка” и „Молете се за Пенка”. Заплетеният случай прекоси границите на Европейския съюз и достигна до няколко континента.
Друг от чуждестранните журналисти, отразяващи историята с Пенка, е Роланд Олифант, той също работи за престижното английско издание „Дейли Телеграф”.
„До известна степен, това е комична история за едно животно. Но показва и някои особености на Европа, противоречията до къде се простира тя, защото между Сърбия и България е границата на Европейския съюз”, казва Олифант.
Иван настанява Пенка в импровизиран обор до къщата си в село Копиловци на улица „Мир”. По ирония на съдбата именно мир стопанинът не може да има, докато кравата му я грози смърт.
На 4 юни специалисти от областната дирекция по безопасност на храните в Кюстендил взимат кръвни проби от животното. Те отказаха коментар пред камерата ни.
Иван предполага, че Пенка е прекосила българо-сръбската граница, защото е била подгонена от вълци. Според него кравата е стресирана и често от очите й текат сълзи.
На 5 юни 2018 г. настъпи нов обрат в случая „Пенка”.
„Кравата Пенка не е бременна. Но поради факта, че собственикът на животното изключително много спекулираше с тази бременност, извършихме такова изследване, ректално изследване, и установихме, че бременност няма”, казва д-р Велка Войнова от Областната дирекция по безопасност на храните в Кюстендил.
„По време на стресирането може би да е абортирала, нямам представа. Тичала е. Значи, за да направи тия километри толкова много”, смята Иван.
На 6 юни 2018 г. от Агенцията по безопасност на храните изпратиха следното съобщение: „Изпълнителният директор д-р Дамян Илиев ще вземе окончателното решение по казуса с кравата, пребивавала 15 дни в съседна Сърбия.
По европейското и българско законодателство всяко живо животно, влязло в Европейския съюз от трета страна без документи, трябва да се конфискува и унищожи, за да се предотврати евентуална зараза и да се защити индустриалното производство на страната. Окончателното становище по казуса се очаква до няколко дни.”
На 8 юни легендарният музикант сър Пол Макартни изрази в „Туитър” съпричастността си към Пенка: „Мисля, че ще бъде много хубаво да видим как помилват тази бременна крава. Тя не е направила нищо лошо. Присъединете се, ако сте съгласни.”
По-рано през деня Пенка беше обсъждана и на пресконференция в Европейската комисия.
„Сега Пенка е върната в България. Местните власти носят отговорността да потвърдят чрез различни изследвания, че тя наистина е здрава, преди да се върне при останалите крави във фермата”, казва говорителят на Европейската комисия Анна-Каиса Итконен.
Тези думи дават надежда, но съдбата на най-известната крава в света все още е неясна. Към този момент заповедта за евтаназията й остава в сила…
Предстои да разберем дали България ще спази европейските закони или ще се прочуе с милосърдието си към кравата, която ги наруши.