Убийството на русенската журналистка Виктория Маринова може и да е разкрито като чисто криминално престъпление, но това не значи, че проблемите с корупцията и липсата на законност у нас са разрешени. Западните медии и политици е възможно погрешно да са обвързали нападението със свободата на словото у нас, но изводите за липсата й са верни. Това коментира в студиото на „120 минути” журналистът от в.”Капитал” Йово Николов.

Според него обществото ни в момента е „объркано, безнадеждно и изнервено”, а причината е „липсата на реформи, липсата на желание на политиците и управляващите да променят живота, който ние живеем; тъй като това се повтаря на цикли, на хората им писна да виждат едно и също нещо и да живеят в блато”.

„Всяко едно нещо довежда до излизане на хората на улицата, които когато никой не ги чува, започват да крещят”, посочи Николов и допълни, че в социалните медии бързо се създава истерия около всяко нещо, което не влезе в дневния ред на традиционните медии.

Той отбеляза, че липсата на алтернатива подсилва тези настроения – а не може да се говори за опозиция, ако като управляващ дадеш 43 млн. на политик от БСП и 26 млн. на бивш политик от ДПС, категоричен беше журналистът.

„Последните социологически проучвания показват, че рейтингът на ГЕРБ спада до една критична разлика с БСП, до 2%, които на избори се преодоляват. Това създава страх, че тази власт може да бъде загубена. Когато 9-10 години не си правил реформи, когато си толерирал корупцията и когато си захлупил медиите, няма какво друго да очакваш”, заяви Йово Николов.

По темата с корупцията той посочи един конкретен неин измерител – липсата на чуждестранни инвестиции: „Дори и да смятаме, че се измерва усещането за корупция, чуждестранните инвеститори са тези, които най-точно, вярно и пресметливо са отчели, че в България има корупция – не могат да работят, притискани са от държавните органи, от конкуренти”.