В специалното издание на „120 минути“ днес правим обзор на годината. Марин Николов избра тема, която е знакова за българското правосъдие - търговията и злоупотребата със служебно положение.
30 май, 2023 година. София, квартал „Драгалевци“. Антимафиоти претърсват столичен ресторант. Търсят двама души - Размиг Чакърян - по прякор Ами, и Петьо Петров, по прякор Еврото.
Единият е свързан с бизнеса около частната лаборатория на граничен пункт „Капитан Андреево“, а другият е бивш шеф на Столичната следствена служба, собственик на ресторанта "Осемте Джуджета" и герой в разследвания за изнудване на бизнесмени.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Акцията идва ден преди бившата съпруга на Петьо Петров публично да го посочи като главно действащо лице в схеми на изнудвания, компромати и търговия с влияние на прокурори.
„Петьо Петров не е най-приятният човек в света - идваха за пари, дали да оставят, дали да вземат", посочва Любена Павлова пред АКФ.
Пак тогава Софийската районна прокуратура образува разследване за изнудване. В деня на акцията Петьо Петров изчезва и е обявен за общодържавно издирване.
Сред данните по досъдебното производство е и снимката му с настоящия изпълняващ функциите главен прокурор Борслав Сарафов в ресторант "Осемте Джуджета".
Тогава Сарафов отрече близост с Еврото с думите, че бил подмамен при него от вече бившия главен прокурор Иван Гешев.
По случая за кратко бяха привлечени като обвиняеми двама прокурори - Дилян Деянов и Кирил Пейчинов - за това, че на база подправени документи върнали обискирани чужди злато и пари на хора, близки до Петьо Петров.
Реалните собственици на имуществото са бизнесмените Илия и Явор Златанови. Като привиден получател на парите се подписал бившият политик Димитър Ламбовски.
„Аз бях изправен пред дилемата или да подпиша, или срещу мен да влезе в сила едно обвинение по дело, по което аз после бях оправдан“, посочва Димитър Ламбовски.
Сега разследването срещу Петьо Петров продължава, но вече не е за изнудване, а за документна измама. Обвиненията срещу двамата прокурори са отпаднали.
Единственият останал обвиняем Петьо Петров е в неизвестност повече от година. Едва преди дни от МВР обявиха, че вече е обявен и за международно издирване. Някои медии го обявяват за мъртъв – пишат, че починал от инфаркт в Дубай, докато се укрива.
Вероятността обаче Петьо Петров да е жив се засилва от нови действия на негов адвокат по дело, в което изчезналият се брани срещу иск на съдия за увреждане на имидж, написаха от сайта BIRD.
Действително адвокатът Любомир Денков от Казанлък, който е и дякон, ръкоположен от църквата, е внесъл финална писмена защита по това дело в очакване на съдебно решение. Това е станало в края на октомври. Екипът ни търси Денков в кантората му, с въпроса жив ли е изчезналият Петров, как му плаща, и подържа ли връзка с него.
"Не давам обяснения за отношенията с клиента си по същия начин, както един журналист не би трябвало да издава източниците си. В края на октомври внесох две становища по защитата на Петьо Петров по делото, за което съм ангажиран. Документите по делото ясно показват, че Петров ме е наел като адвокат още през 2017 г”, коментира Любомир Денков, адвокат на Петьо Петров.
Защо адвокат защитава клиент, който е в неизвестност и при съмнения дали е жив? Независимият от случая юрист Георги Коев дава три възможни отговора.
„Възможно е адвокатът да знае нещо, което не е длъжен да каже, защото с това ще навреди на клиента си“, посочва той.
По думите му, когато един човек е обявен за общонационално издирване, той е длъжен да каже на органите къде е само след санкция на съд за това, ако бъде призован и с разпореждане на съдия, ако свидетелства например, че той трябва да посочи къде е.
Втори възможен отговор е на адвоката да е платено предварително и той да подържа защитата, без да има връзка с клиента.
„Нашият закон е уреден така, че ако човек няма смъртен акт, той е жив“, казва Георги Коев.
И трето –„Възможно е и други лица да подържат опълномощаването, които са заинтересовани“.
А ето и от какво Петьо Петров се защитава по описаното дело: Софийският съдия Петър Сантиров го съди за 25 000 лв, заради увреждане на доброто име, след като през 2010-та година Сантиров е задържан, обвинен и оправдан за посредничество при подкуп, заедно с бившия военен министър Николай Цонев и финансиста Тенчо Попов.
Попов бе арестуван с плик, в който според прокуратурата има 20 000 евро подкуп, подготвен от Николай Цонев, за да избегне дело за корупция по обществена поръчка за армията.
Съдът обаче опроверга обвинението за подкуп и прие, че то се крепи на провокация с основно действащо лице – тогавашния следовател Петьо Петров. Според съдиите той сам инициирал разговорите с подсъдимите и ги записал.
Ето и думите на самия Петров пред bTV тогава:
“Аз съм провокирал подкупа!? Вижте сега... провокацията е престъпление и аз познавам много добре закона. Ако аз ви провокирам, това ще е престъпление спрямо вас. Провокирам ви да дадете подкуп, защо не подавате жалба. Извършват престъпление срещу вас, бъркам ви в джоба и ви взимам портфейла, а вие не сигнализирате. Няма логика”.
Заради накърненото си име обаче оправданият съдия осъди прокуратурата за 300 000 лв. Сега с гражданското дело за 25 000 лева Сантиров съди Петьо Петров отделно като физическо лице.
Казанлъшкият адвокат Денков оспорва с тезата, че в разследването за подкупа Петьо Петров не е действал сам, а с одобрението на цялата съдебна власт. Така в момента срещу изчезналия мъж текат две дела - гражданското за 25 000 лева, и наказателното за документна измама. И макар и да го няма, той е жив, до доказване на противното.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK