Израел. Сравнително млада държава, създадена през 1948 година с резолюция на ООН. За тези едва 74 години държавата успява да се превърне от относително бедна страна в една от 25-те най-богати държави в света по доход на човек.
Не е тайна, че тя е лидер и в областта на здравеопазването. Класация на Bloomberg поставя здравната им система в първата десетица на най-ефикасните системи в света. А нашият екип посещава държавата по време на едно от най-значимите събития на Световната здравна организация.
72-та сесия на Европейския комитет на регионите се провежда в Тел Авив Израел, за първи път присъствено от 2 години насам заради COVID пандемията. В нея участват здравни министри и делегати от над 50 държави.
Сесията беше открита от президента на Израел, който с гордост спомена едно от най-големите постижения на страната.
„Станахме световни лидери в борбата с COVID, като ваксинирахме почти цялото население на Израел. Моята съпруга и аз имахме привилегията да бъдем първите хора в света, които получиха третата доза ваксина“, каза Ицках Херцог, президент на Израел.
Това, което отличава здравната система на Израел, е универсалното им здравеопазване – основно е правото на всички израелски жители да получат основен пакет здравни грижи. Успехът на системата пролича и в борбата срещу коронавируса. Над 90% от населението е напълно ваксинирано, а голяма част от хората там имат вече трета и четвърта доза.
През последните години Израел се превърна и в основен център за медицински туризъм.
- Много български пациенти търсят спасението си тук, в израелски болници. Особено, когато български лекари им кажат, че не могат да направят нищо повече. Какво бихте им казали?
- Разбира се, за някои видове на имунотерапия и химиотерапия има смисъл, защото в това сме много добри. Зная, че това е огромен финансов проблем за много семейства, затова съветвам хората наистина внимателно да проверят дали си струва да идват до тук, каза д-р Ашър Шалмон, отдел "Международни отношения" към Министерство на здравеопазването на Израел.
Израел се гордее с добре развитите си държавни болници, които по нищо не отстъпват на частните лечебни заведения.
В първият ден от престоя ни в Израел посещаваме детската болница "Силвън Адамс" в Тел Авив, където работят десетки лекари доброволци към израелската организация "Спаси сърцето на дете".
Един от тях е д-р Аргоу. Дошъл от Етиопия, за да помага и да се обучава като сърдечен хирург. Участвал е вече над 200 операции. Когато приключи обучението му в Израел, той ще се върне в родната Етиопия, за да помага там.
„Особено в моята страна имаме хиляди малки пациенти с вродени сърдечни проблеми, имаме само трима специализирани хирурзи в един единствен център и много деца са на опашката за животоспасяваща операция. Някои от тях умират, чакайки. Затова мисля, че това е моя мисия. Мисия е да спасяваш живота, особено детския“, заяви д-р Фицум Аргоу, кардиохирург към "Save a Child's Heart".
Организацията вече е помогнала на над 6000 деца от над 60 страни по света. Създали са и специално убежище за престой в Израел.
В момента в дома се намират 31 деца от слабо развити страни.
- Това е Ариф, почти на 4 години, от Занзибар. Той има вроден сърдечен дефект, има много голяма пространство между двете сърдечни камери, което означава, че белият му дроб работи много трудно, казва доброволецът Дженифър.
- Тоест, операцията му предстои?
- Да, точно така. Надяваме се в следващите няколко седмици това да се случи.
Тук срещаме и 15-годишната Мърси от Уганда, която идва в Израел за втори път.
„Бяхме тук през 2008 година, когато дъщеря ми беше на 1. Тогава имаше сърдечна операция, която беше успешна, но впоследствие се появи допълнително усложнение с трахеята. Трябваше да й сложат трахеостома, с която живее няколко години. И я доведох отново тук, за да видим дали могат да направят нещо за нея – да махнат трахеостомата и да живее нормално.
- Какво бихте казали на лекарите, които ви помагат?
- Те са чудесни. Вършат невероятна работа. Когато тя беше на 1 година, лекарите и сестрите в болницата тук я върнаха към живота.
Разходите за спасяването на едно дете възлизат на около 15 хиляди долара. Средствата се събират от частни дарения и от неправителствени организации. И докато в България идеята за Национална детска болница все още е само на хартия, то в Израел има с какво да се похвалят.
Намираме се в единствената детска болница по рехабилитация в Йерусалим, а там е училището, където учат децата, настанени за лечение.
Тук се грижат за стотици деца с различни увреждания. Специалистите залагат главно на обучението на родителите – как да се грижат за децата си в домашна среда.
„Ето например, това е дете, което дойде от друг град, защото ние сме единствената болница в Израел, която разполага с подобно отделение. И виждате – имаме рехабилитатор, който работи с детето, а майката се учи как да продължи с терапията у дома. В момента, в който сме сигурни, че майката е готова сама да се грижи за детето си, тя получава нужното медицинско оборудване и ги изпращаме вкъщи. Но, както казах, ние трябва да сме сигурни, че може да реагира адекватно при спешен случай“, каза Морит Бери, изпълнителен директор на "Alyn Hospital".
Израел е известна и като нацията на стартъпите, които се налагат успешно не само в страната, но и звън границите й.
Намираме се пред "Sheba Medical Center" - най-голямата болница в Израел и в топ 10 на най-добрите болници в световен мащаб. Това е болницата, която дава зелена светлина на всички най-нови технологии в сферата на здравеопазването, като например роботът "Поли". Тя наета в болницата с много важна задача.
„Тя доставя лекарствата за химиотерапия от болничната аптека, която е в една сграда, до онкологичния център, който е в друга сграда. Може да минава по неравна повърхност, по стъпала, може да ползва асансьора. Роботът има мултисензорна система, радари, 3D камери, и система за безопасност на лекарствата“, обясни Амир Нардимон, създател на робота "Поли".
Друг успешно наложен стартъп в болницата е устройство за дистанционен преглед на бременна жена.
„Създадохме революционна технология, която позволява на бременни жени да се преглеждат сами у дома и да предоставят висококачествени ултразвукови изследвания на лекаря от разстояние. Всичко, което трябва да имат, е това самосканиращо устройство, което се свързва със смартфона. Сваля се приложението на нашата технология, лекарят дава специален код на бременната жена и тя може да си направи изследване сама. Картинката отива директно при лекаря, който може да прецени дали има повод за притеснение“, разказа основателят Мира Софер.
- Има ли вече лекари и бременни жени, които вече използват устройството?
- Да, определено. В Израел вече се използва от повече от година. Над 4000 жени вече са го използвали. Чувстват се по-спокойни и няма нужда да посещават лекаря всеки път, когато имат някакво притеснение, защото в повечето случаи тревогите са безпочвени.
Цената на такова устройство е около 1000 долара, но добрата новина е, че здравните каси в Израел реимбурсират 70% от цената му.
Но това, което заслужава истинско възхищение в Израел, е доброволната "Първа помощ". 6000 доброволци из цялата страна използват мотоциклети, за да стигнат до спешния случай за минимално време. Именно заради това вместо мотоциклети, ги наричат "спешноциклети".
„Средно за страната стигаме до спешния случай за по-малко от 3 минути. А в по-големите градове като Йерусалим, Тел Авив, Хайфа, стигаме за 90 секунди. Успяваме по два начина – първо - като избягваме задръстванията, използвайки спешноциклети, но най-важното – имаме добра мрежа от доброволци. Всички тези хора, които виждате зад мен, са посветени на спешната помощ. Те работят какво ли не, на различни места, но прекъсват всичко, ако близо до тях имат спешен случай“, заяви Рафаел Пох, United Hatzalah of Israel.
Като стоматолога д-р Робин Елгар. Доброволства в организацията от 4 години, спасил е вече над 200 живота.
- Как съчетавате работата си с доброволчеството? Трудно ли е?
- През деня, ако съм зает и имам пациент на зъболекарския стол, но междувременно получа сигнал, че има спешен случай близо до мен, тогава моля пациента ми да ме изчака и да отида да помогна. Пациентите ми винаги влизат в положение, разказа д-р Робин Елгад, зъболекар и доброволец в United Hatzalah of Isra.
- Прави ли ви щастлив това да бъдете доброволец?
- Щастлив, удовлетворен, животът ми има смисъл, правя нещо за хората. Понякога е трудно да контролирам емоциите си, когато случаят е наистина спешен, но в крайна сметка, аз съм човекът, който трябва да запази самообладание и да помогне. Ако аз не помогна, тогава кой ще го направи?!
Телефонът на спасението е 12-21. А сигналът за спешен случай доброволците получават на специално устройство. Най-близо намиращият се доброволец тръгва за мястото на инцидента. Освен мотоциклети, доброволците използват и други видове превозни средства за да избегнат трафика.
- А какво е това превозно средство?
- Това е "спешен" велосипед. Когато задръстванията са твърде големи, ползваме този велосипед, за да стигнем по-бързо до спешния случай. Ето тук имаме кутия с най-необходимите медицински консумативи и тук виждате – имаме червена светлина и сирена, за да знаят останалите, че пътуваме към инцидент. Много удобно и много добра идея. Тук в Йерусалим, а и в Тел Авив има много трафик и с нормална линейка ще е невъзможно да стигнеш навреме.
И все пак – въпреки многото плюсове, с които може да се похвали Израел в здравната система, държавата вижда и все по-сериозния и нарастващ проблем в целия Запад – липсата на човешки ресурс.
Само за последните месеци Израел беше белязана от многобройни протести на лекари и медицински сестри срещу извънредните часове на труд. Много вече напуснаха системата.
Затова пред Израел стои голямото предизвикателство – въпреки бума на технологиите, все по-крещяща е нуждата да задържат човешката лекарска ръка, която да помага.