„Сър Марк Алън – бивш заместник на британското разузнаване МИ-6, е човекът, който измисли плана за спасяването на нашите медицински сестри в Либия“, посочи в предаването „120 минути“ Георги Първанов – президент от 2002 г. до 2012 г..

„Той и реализира голяма част от този план, разбира се с подкрепата на британската държава, на британския премиер Тони Блеър. Техният принос беше много важен“, допълни той.

Сър Марк Алън измисля да се създаде фонд, с който да се подпомогнат семействата на заразените деца, и този фонд да бъде напълнен с пари, които самият Кадафи да плати, но да бъде представено като чуждестранна помощ и подкрепа.

„Ние много мислехме, че ще ни се размине откупът – това е арабска традиция, но семействата на пострадалите деца не отстъпиха от своите искания. Тогава се появи тази идея“, обясни Първанов.

„Ние не само не можехме, но  и отказахме да платим, защото това би означавало признаване на вината на нашите медицински сестри, признаване на българската вина като държава. И така планът беше задействан. Много държави, наши приятели, помогнаха с медицински прибори и със средства за болницата в Бенгази. Големите пари – над 300 милиона, ги извади самият Кадафи, разплати се със семействата и няма никакъв арабски шейх, както писаха. Питал съм лично емира на Катар – той отговори много дипломатично, но по-скоро с „не““, добави Георги Първанов.  

Той припомни, че семейството на президента Саркози и съпругата му Сесилия, имат важна роля. „Все пак от ЕС голямата роля е на британците, а наш е основният принос – заслугата е на българската дипломация и българското общество“, категоричен беше Първанов за освобождаването на българските медици в Либия преди повече от 10 години.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement