„С връщането на хартиената бюлетина имахме очаквания и бяхме любопитни да разберем по какъв начин ще се отрази това нещо. Този квартал в Ихтиман не просто гласува единодушно – той успя да се избере депутат. Имаха 100% преференции в една от секциите. Затова беше интересно какво ще се случи на тези избори“, коментира в „120 минути“ журналистът Стоян Георгиев.

Специален репортаж със Стоян Георгиев
Снимка: bTV

Ромската махала на Самоков винаги гласува единодушно. През април 2021 година 90% за ГЕРБ, през октомври 2022 г. почти всички вече са за ДПС, с 97% преференции.

Снимка: bTV

Гласуват за петия в листата на ДПС, разместват я и избират за депутат неизвестния Николай Аргиров за сметка на финансиста Петър Чобанов.

Николай Аргиров
Снимка: bTV

Избраният с преференции се отказва, а Чобанов става депутат. Николай Аргиров е син на общинския съветник от ДПС Борислав Аргиров - Бони. На 2 април той отново е в центъра на събитията и близо до изборния процес.

В разгара на изборния ден, питаме Бони ще има ли преференции.

„Не очаквайте преференции за листите на ДПС“, отговаря Аргиров. Знае, че ще последва отговор за сина му и посочва, че синът му е преценил да не е депутат.

Борислав Аргиров-Бони
Снимка: bTV

„Той е млад и амбициозен. Знаехме, че ще има предсрочни избори. Доц. Петър Чобанов е голям финансист, той е много по-полезен в парламента, затова така вземахме това решение“, обяснява Борислав Аргиров.

Питаме Бони как успява да убеди хората в квартала за кого да гласуват.

„Помагам на хората. Аз съм четвърти мандат общински съветник . Помагам на хората с каквото мога. Познават ме. Като някой сгафи нещо, отивам в полицията ходатайствам, караме се. По болници, в Бюро по труда, навсякъде. Ние сме 3 хиляди гласоподаватели. Всеки си преценява. Аз казах онзи ден тук, имахме една предизборна кампания 1 месец, обяснявах на хората за какво се борим. Искаме нова инфраструктура в кварталите, това ни е целта. Вие мислите че тук се раздават милиони пари в тия махали – не е така“, казва общинският съветник.

Борислав Аргиров-Бони
Снимка: bTV

„Мит е, че тук се плаща. Жандармерията и мен провери. Какъв е проблемът? Не съм баба Ванга, за да кажа колко гласа ще има ДПС“, добавя той.

Без да е баба Ванга още в 11 часа сутринта Бони прогнозира пред екипа ни, че резултатът в махалата ще е 70% за ДПС на 30% за ГЕРБ. И накрая се оказва пророк. Познава. Пред секциите има постоянно присъствие на мъже, които цял ден наблюдават избирателите.

Кои са лидерите на махалата в Ихтиман – Бони и Рашко Котата
Снимка: bTV

Мъжете влизат в кафенето с плакати на ГЕРБ. Собственик на кафенето е друг пророк от квартала.

„Който кълна, господ го наказва. Господ като накаже, няма съд. Снимайте натам, стига вече вашите работи, снимайте натам бе хора, Какво снимаш сега. Питам. Господ да ви накаже“, обръща се към екипа на bTV Рашко Котката.

Рашко Котата
Снимка: bTV

Рашко Котата работи в евангелистката църква в махалата. Разказва ни за нейното огромно влияние сред хората тук.

„85% са вярващи хора – не се бият, не се крадат. Преди години всяка сватба – убийство, а сега няма нищо – културни и възпитани. Пророк съм на 100%. Какво съм казал напред – стана“, казва той.

Църковна служба
Снимка: bTV

Стотици гласоподаватели са на църковна служба от сутринта в неделя на втори април. След службата, вярващите се отправят към изборните секции. Екипът ни не е допуснат на службата от човек, представящ се като общински съветник.

Специален репортаж: Кои са лидерите на махалата в Ихтиман – Бони и Рашко Котата
Снимка: bTV

Почти всички гласуват с хартия. Някои снимат бюлетините с телефона си и това става повод за жалби и скандали. във всички секции има наблюдатели от София. Те пуснат сигнали за снимките и за други нарушения.

„Членове на комисията, които трябва да взимат личните карти и да вписват гласоподавателите, понякога тези карти не са валидни или са с изтекъл срок, или е нарушено покритието така, че да не могат да се видят личните данни на хората и съответно ние им направихме забележка. Третият път това прерасна в по-голям спор.  Тогава ние сигнализирахме“, обясн.

Бояна Газгунова, наблюдател
Снимка: bTV

Пред другото училище в махалата отново срещаме Рашко Котата. Брои гласоподавателите.

Рашко Котата
Снимка: bTV
„Около 1100 са минали досега в трите секции. Иначе всичко си върви нормално. Исус Христос веднъж говори. ГЕРБ-ДПС – силно правителство, защото Бойко Борисов направи много неща за българския народ, но ние българите сме неблагодарни. Не оценяваме какво човекът е правил“, казва Котата.

Рашко Котата
Снимка: bTV

Около 16 часа следобед, когато повечето хора вече са гласували, жандармерията прави акция в махалата - проверка на документи.

Полицейска проверка
Снимка: bTV

Питаме Бони какви излизат ли сметките от трите секции в квартал „Изток“.

„На предишния избори имаше 1300 гласа. На това се надяваме“, обяснява той.

Снимка: bTV

В крайна сметка в махалата на Бони гласуват 1385 души. 803 за ДПС, 398  за ГЕРБ.  Хартиеният вот е причина и за немалко невалидни бюлетини.

Така протекоха изборите в Ихтиман. Около 45% е избирателната активност.

„Избирателната активност е по-висока спрямо предишните избори с 2-3%, но има 8% невалидни бюлетини. Резултатът, който получават партиите, които се надяват хартиената бюлетина да им донесе нещо – не им носи нищо на практика“, коментира в студиото на „120 минути“ Стоян Георгиев.

Секция в кв. Факултета
Снимка: bTV

В една от секциите в столичния кв. „Факултета“ картината е подобна – избирателната активност се запазва ниска на последните четири парламентарни вота, като не се влияе от изборните технологии.

Очакванията хартиената бюлетини да повишат активността не се сбъдват.

Стоян Георгиев в 120 минути
Снимка: bTV

„2+2 не прави 4 в протоколите на РИК“

„Разминаванията са огромни. Имам една разпечатка от 24 МИР-София. Давам пример с ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната“, „Възраждане“ – няма нито една, при която, ако събереш данните от машините и от хартията, резултатът да е равен на броя на гласувалите избиратели. Абсолютно е различно. Събираме 17703 и 17625. Дали са сбор 35218 – то не е толкова. Отговорът е 35328“, посочи журналистът.

Той добави, че подобни грешки има и в протоколите на Секционните избирателни комисии.