Криминално-политическият скандал в митниците се разраства с всеки изминал ден. За пръв път у нас действащ главен секретар на МВР беше обвинен за участие в организирана престъпна група.

За пръв път от над 10 години ДАНС подробно и публично, с имена и дати, изложи свое разследване за контрабанда и мащабна корупционна мрежа в МВР, митниците и съдебната власт. В разказа имаше и знакови политици, което в навечерието на нови избори предизвика ново напрежение.

Хронология на обвиненията и арестите

На 16 април председателят на Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) Пламен Тончев обяснява пред парламентарна комисия как се е стигнало до обвиненията срещу директора на Агенция „Митници“ Петя Банкова, Марин и Стефан Димитрови и вече бившия главен секретар на МВР Живко Коцев.

„В ДАНС в средата на 2022 г. е постъпила оперативна информация, че на територията на страната ни функционира организирана престъпна група с ръководители Марин Димитров и неговия син Стефан Димитров“, обяви Тончев.

Данните били за подготовка на нов контрабанден канал. ДАНС започва да следи Димитрови. Използва специални разузнавателни средства и стига до контакт на Димитрови с издирвания Никола Николов-Паскал, който живеел в Гърция, и бил „незаобиколим фактор“ в производството и контрабандата на нелегални цигари. Преди месец ДАНС засича и задържа тир с нелегални цигари от Гърция към Румъния.

 

Камионът бил свързан със същата престъпна група. Тя опитала да промени маршрута на канала и така от ДАНС изяснили ролята на Димитрови – баща и син, в схемата – създаване на контакти с цел протекция.

„Стефан Димитров е изградил доверителни отношения с директора на Агенция „Митници“ Петя Банкова, нейния заместник Людмил Маринов и главния секретар на МВР Живко Христов Коцев. По отношение на Стефан Димитров е установено, че след залавянето на камиона с контрабандните цигари последният подготвя дарове и облаги, които се очаква да бъдат предадени на горепосочените лица, с цел последните да предприемат действия или бездействия, в резултат на които да бъде осигурено функционирането на действащ нов контрабанден канал на територията на страната ни. Известен е случай на среща за предоставяне на дарове на паркинга на Народното събрание“, обяви още директорът на ДАНС пред депутати.

Снимка: btvnovinite.bg

След задържане на втори камион с нелегални цигари Димитрови и Банкова са арестувани. От ДАНС твърдят и за чадър на съдии и прокурори над Паскал и канала. Обясняват, че у задържания Стефан Димитров открили документи от разпит на ключов свидетел по дело срещу контрабандния канал. Имат и данни за участие на главния секретар на МВР Живко Коцев в схемата – с чадър и кадруване в полза на канала.

Снимка: БГНЕС

„Имало е конкретни запознавания от страна на главния секретар с областни директори, той е представял Стефан като бизнесмен, който извършва различни услуги, внася различни стоки от Турция и да му оказват при необходимост съдействие. Като поводът за това негово искане е, че той така прави лична услуга на г-н Бойко Рашков“, докладва Пламен Тончев.

След като първо е приет като свидетел, главният секретар на МВР става обвиняем. Чрез адвокатите си той и останалите обвинени отричат вина.

Бойко Рашков пък се виждал с Димитрови 10 пъти в сградата на МВР, написаха от министерството за комисията. А Рашков отговори, че на срещите Димитрови му подавали сигнали за корупция срещу Бойко Борисов, както и за купуване на гласове в Хасковско. За изслушване бе поканен и доскорошният финансов министър Асен Василев, който бил засечен, че ходатайства за назначаването на полицейски началник, близък до Димитрови. Василев обясни, че го е направил, защото полицаят работил усилено срещу купуването на гласове в Хасковско.

Снимка: btvnovinite.bg

Последният удар срещу контрабанда на границата, свързан с Паскал е в далечната 1998 г., но и тогава, както и сега Николов успява да изчезне. За случая си спомня и полицай – издирвач тогава, участвал в разкриването на престъплението. Мъжът, пожелал анонимност ни доверява, че вместо награда, бил уволнен от поста си.

Спомените на бившия директор на митница „Свиленград“

 

Митница „Свиленград“ беше закрита през 2015 г. с решение на правителството и след ареста на 25 митничари за подкуп. Георги Шишков през 90-те е бил началник на митническия пункт. Домът му беше взривен, след като беше един от първите, проговорили за контрабандни канали.

„За мен Паскал са неприятни споени. За първи път се сблъсках с това име през 1997 г. Идва при мен една молба да дам разрешение за откриване на склад за съхраняване на безмитни и акцизни стоки в безмитна зона „Свиленград“, каза в предаването „120 минути“ Шишков.

Той показа и молбата и уточни, че с отказа да я подпише започват неговите неприятности.

Снимка: btvnovinite.bg

След като слага резолюция „Не“ при него идва подобна молба от временно изпълняващия длъжността директор на митниците по това време Елка Владова.

„Най-интересното е, че молбата не идва по надлежния ред – по пощата, а ми носи митнически служител, който тя беше командировала в Свиленград. Даваше ми 10 дни, аз отказах за 10 секунди“, уточни Шишков.

Договорът за складовете е бил подписан от Димитър Георгиев Митев, шеф на безмитната зона, представляван от Христос Цолакидис и Никола Николов-Паскал.

„Интересно е кой дава референция за банково обслужване – фирма „Атлас“. На тази фирма адресът е където се намира плувен басейн „Левски Спартак“ – това е Алексей Петров. Другата фирма „Амигос“ – Петър Петров-Амигоса дава банкова референция“, обяви бившият директор на митница „Свиленград“.

По думите му така започва да се оформя контрабандният канал, който е разбит 1998 г.

„Нещата започват и малко по-рано – през 1995 г. – в Софийски градски съд се регистрира фирма „Бе-7“ ЕООД със съдружници Георги Йотов Йорданов, Петър Тошев Младенов, Любен Стоянов Гоцев, Евгени Илиев Тасовски, Петър Александров Петров, Елка Цветанова Владова“, уточни Шишков.