През август 1999 г. мощно земетресение с магнитуд от 7,5 в Турция води до десетки хиляди жертви. По официални данни тогава те са над 17 000 души, по неофициални - двойно повече.
Филмът на Севда Шишманова - "Надежда по скалата на Рихтер", заснет след Измитското земетресение, показва разрушенията и борбата за живот. В студиото на "120 минути" тя сподели спомените си оттогава и направи коментар за ситуацията днес.
„Прозорецът на надеждата е едно безмилостно изпитание за всички оцелели, които стоят денонощно пред руините и чакат техните близки да бъдат извадени. Амплитудата на емоциите е изключително безпощадна – започва от надеждата и стига до отчаянието. Докато хората чакат да чуят гласовете на близките си, по-често разпознават труповете и телата, които са извадени“, коментира журналистът в студиото на „120 минути“.
„Докато гледах всичко, което в момента се случва в Турция, си мислех, че онова, което ги държи и по някакъв начин излиза извън парализата на болката, е все пак битката за всеки човешки живот. Битката за абсолютно всеки глас и стон“, сподели още тя.
С оператора Любомир Милошев тогава решихме да не покажем кадрите от изваждането на телата. Битката беше повече от три дни, в които гласовете отслабваха, не се стигна до живи хора. Днес екипировката и техниката е много по-съвременна, има видеосензори и микрофони. Всичко това дава много по-големи шансове. Сега все още вадят живи хора“, разказа Севда Шишманова.
Тя сподели още, че преди две вечери е гледала как баща не спира да говори на малкото си момиченце, за да го поддържа будно. Спасителите успяват да стигнат до него. След това детето казало „Татко, хайде да си отидем вкъщи“.
„А неговият дом го няма, той е разрушен. Скръбта и трагедията са същите, независимо какъв е броят на жертвите. Земетресението преди дни беше много по-мощно и покрива много по-голяма територия в Турция отколкото трусът през 1999 г. Сега са ударени 500 км. Мащабът е много различен – домове, инфраструктура, училища, пътища. Тогава на Турция и трябваше много време, за да се възстанови. Сега реакциите са много по-силни, всякакви структури са мобилизирани, освободеният ресурс също е много повече. Големият проблем е със строителството, там стои един корупционен механизъм“, посочи още Севда Шишманова.
Какво сподели още тя и какъв бе коментарът ѝ за политиката на Ердоган – чуйте във видеото.