Добра новина е, че темата за съдебната реформа е поставена на дневен ред и не позволява отстъпление. Това заяви в „120 минути“ съдия Мирослава Тодорова, която е и бивш председател на Съюза на съдиите в България относно предложенията за конституционни промени в системата.

По думите ѝ в множество становища Венецианската комисия е алармирала за проблеми във функционирането на Висшия съдебен съвет. 

„Тази конституционна аритметика, която ни предложи министър-председателят също не е удовлетворяваща. Макар че се заявява, че тя съответства на предложенията на Венецианската комисия. Те не съответстват, защото и да бъде прието изменението - съдиите, избрани от съдии пак ще бъдат малцинство. Причината е, че двамата председатели на върховни съдилища също са избрани от тях“, обясни магистратът. 

Снимка: btvnovinite.bg

Тя допълни, че плюс Двамата големи, парламентарната квота ще има превес с един. Съдия Тодорова посочи, че в общественото пространство се налага мнението, че съдебната реформа е проведена, предложението за разделянето на ВСС на съдийска и прокурорска колегия е козметичен детайл. 

„Това не е вярно, защото след приемането на измененията в Конституцията, следващото становище от 2017 г. на Венецианската комисия – видяха проблема, че съдиите продължават да бъдат зависими от прокуратурата и от политическата квота“, коментира съдия Тодорова. 

Снимка: btvnovinite.bg

На въпрос дали тя самата е зависима – тя отговори, че в съдебната система се случват катаклизми и даде пример, че е била уволнявана и след това възстановявана. „Политическата класа винаги е имала превес във ВСС, всички проблеми на политическата класа вече са част от съдебната власт“, допълни тя. 

Относно предложенията за главния прокурор – да се намали мандата му от 7 на 5 г. и да бъде изслушван от Народното събрание на всеки шест месеца, съдия Тодорова попита: 

„Защо в предложенията на министър-председателя не пише нищо за прокурорската колегия. По същество, отговорността и отчетността на главния прокурор е функция на прокурорската колегия. Трябва да мислим как прокурорската колегия ще осигурява обществения контрол“, посочи магистратът. 

Снимка: btvnovinite.bg

Тя уточни, че съдиите не трябва да взимат страна относно антиправителствените протести, защото те са в ролята на арбитри и не трябва да се компрометират.