Опитът за убийство на Доналд Тръмп разтърси не само САЩ, но и целия свят, но сякаш остана обвит в неясноти. Броени минути след стрелбата последва вълна от фалшиви новини, манипулирани снимки и конспиративни теории.
В рубриката „Провери фактите“ правим преглед на част от тях.
Минути след атаката срещу Доналд Тръмп съмненията, че тя е инсценирана заляха социалните мрежи.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Това е донякъде обяснимо – опитите да бъдат убити американски президенти и преди са били в плен на конспиративни теории, като например убийството на Джон Кенеди през 1963 г.
В някои постове в интернет пространството потребителите задават въпроса за пропуските в охраната на Тръмп от страна на „Сикрет Сървиз“.
Експерти по сигурност са категорични обаче, че са спазени всички правила по протокол.
„Ако някой го искаше мъртъв, повярвай ми, той щеше да е мъртъв“.
Появи се и манипулирана снимка, показваща охранителите на Тръмп с усмивки на лицата им секунди след стрелбата.
Според други постове след опит за атентат Тръмп вдига ръка на сцената, което навеждало на мисълта, че събитието е фалшиво.
Внушава се още, че е имало поръчка за убийство, дошла от ЦРУ. В организирането на атентата се обвиняват Барак Обама, Хилъри Клинтън и Майк Пенс.
Поддръжници на Демократическата партия твърдят, че опитът за убийство е инсцениран от приближени на Тръмп, за да увеличи подкрепата и гласовете си преди изборите.
Твърди се също, че е прерязал ухото си с бръснач или дори извадил скрита капсула за кръв.
Разпространява се и противоположната сюжетна линия – че Джо Байдън е организирал всичко това. Някои от неверните внушения идват от политици.
Според фирмата за данни PeakMetrics по-голяма част от дискусиите за стрелбата в платформата X и Телеграм през първите седем часа след атаката, или около 17 процента, включва молитви за Тръмп.
Следващата по големина част, около 5 процента, са обвинения към демократите в подстрекателство към насилието.
Други неверни твърдения са свързани с конспиративната теория, според която Доналд Тръмп води война срещу т.нар. „Дълбока държава“ – коалиция от служби за сигурност и разузнаване, които искат да осуетят всяко негово действие. Тази теория се подкрепя от QANON – група, която беше част от щурма в Капитолия на 6 януари 2021 г.
Друга линия на дезинформация, която се открои, беше бързането да се назове стрелецът – без проверка на известните факти.
Преди ФБР да каже името на 20-годишния Томас Матю Крукс от Пенсилвания, италиански футболен коментатор беше погрешно посочен като стоящ зад атаката, включително като член на крайнолявата групировка „Антифа“.
В социалните медии се появиха снимки, според които полицията е арестувала лице, известно като Марк Виолетс, за нападението срещу Тръмп. И надпис, който гласи: „Полицейското управление на Бътлър потвърждава ареста на Марк Виолетс, идентифициран като стрелеца на Тръмп и известен „антифа екстремист“.
Но мъжът на снимката е спортният писател и блогър Марко Виоли. Самият Виоли отрече да е замесен в атаката.